Ładowanie elektryka w 10 minut?

Podobno jest to możliwe i Chińczycy chcą to udowodnić.

381

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ładowanie elektryka w 10 minut - przekrój samochodu BEV z widoczną baterią w podłodze
Czy to będzie rewolucyjne rozwiązanie Czas pokaże. (fot.catl.com)

Teza o zero-emisyjności samochodów w pełni elektrycznych (BEV), nadal budzi wiele wątpliwości, a to za sprawą potrzebnej do ich funkcjonowania energii elektrycznej, nadal wytwarzanej z udziałem paliw kopalnych. Nie zmienia to faktu, że wielki wyścig na rynku producentów pojazdów BEV trwa w najlepsze. Dotyczy to zarówno samochodów jak i podzespołów. Jeśli w zasadzie działania auta elektrycznego już wiele nie da się zmienić to w konstrukcji baterii owszem. Pomijając cenę „elektryka”, największe kontrowersje budzą: ich zasięg i bezpieczeństwo (samozapłon baterii). W związku z tym wiele koncernów podjęło badania nad opracowaniem nowych typów baterii. Ładowanie elektryka w 10 minut?

Zasięg 700km – Ładowanie elektryka w 10 minut?

W prasie co jakiś czas pojawiają się informacje o pracach badawczych nad nowymi typami baterii. Mają one zwiększyć zasięgi samochodów elektrycznych, jednocześnie zmniejszyć masę samych baterii. Również zredukować ilość wykorzystywanych w ich konstrukcji rzadkich pierwiastków oraz zapewnić bezpieczną eksploatację pojazdu. Przykładowo Toyota zainwestowała ogromne środki w prace nad opracowaniem baterii ze stałym elektrolitem, ma ona zapewnić zasięg do 1200 km, przy czasie szybkiego ładowania do 10 minut.

Użytkownicy samochodów BEV często nie mają świadomości, że posiadany przez nich „elektryk” znanej europejskiej marki, gromadzi potrzebną do jazdy energię w baterii Made in China. Ponad 30% światowego rynku baterii do samochodów elektrycznych, należy do chińskiego potentata CATL (Contemporary Amperex Technology Co., Limited ), który dostarcza baterie między innymi dla amerykańskiej Tesli i chińskiego NIO. Firma poinformowała o najnowszym osiągnięciu w prowadzonych przez siebie pracach badawczych i zaprezentowała baterię, która ma namieszać na rynku BEV.

Ładowanie elektryka w 10 minut? - bateria toyoty ze stałym elektrolitem
1200km zasięgu – Prototypowa bateria TOYOTY ze stałym elektrolitem. (fot.toyota)

Bateria Shenxing – Ładowanie elektryka w 10 minut?

Najnowsza bateria firmy CATL, zbudowana jest z ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Dzięki czemu koszty ich produkcji są znacznie niższe, niż powszechnie stosowanych baterii niklowo-manganowo-kobaltowych (NMC). W konstrukcji ogniw LFP, zastosowano wielostopniową konstrukcję elektrody warstwowej, nową formułę elektrolitu nadprzewodzącego oraz ultra cienki i bezpieczniejszy separator. Wszystko to ma zwiększyć zasięg pojazdów elektrycznych na jednym ładowaniu do 700 km, na jednym ładowaniu.

Bateria Shenxing jest pierwszym na świecie akumulatorem litowo-żelazowo-fosforowym (LFP) z superszybkim ładowaniem 4C. Ma ona charakteryzować się świetnymi parametrami ładowania w niskich temperaturach. Jak podaje CATL naładowanie baterii od 0 do 80% pojemności baterii, w temperaturze -10°C ma zająć 30min.

Kiedy ruszy produkcja rewelacyjnej baterii Shenxing?

Ładowanie elektryka w 10 minut? - bateria Shenxing
Super-bateria Shenxing. (fot.catl.com)

Oficjalny komunikat firmy Contemporary Amperex Technology Co., Limited, określa oficjalny start produkcji na koniec bieżącego roku (2023). Natomiast pierwsze samochody napędzane przez baterię Shenxing, trafią na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku. Szefowie koncernu CATL mają nadzieję, że ich nowa bateria przyczyni się do pokonania oporów potencjalnych klientów przed zakupem samochodu BEV oraz wpłynie na szybszy rozwój globalnej elektro-mobilności.

Czy bateria Shenxing zrewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych? Na uzyskanie odpowiedzi musimy zaczekać kilka miesięcy, wtedy przekonamy się jakie będą realne parametry chińskiej baterii. Niezbyt często osiągi obiecywane przez producenta, mają swoje odwzorowanie w rzeczywistości. Dodatkowo trzeba wziąć poprawkę na fakt, że wytwórca super baterii podaje jej zasięg 434mile zgodnie z chińskim cyklem CLTC. Ta chińska norma nie odzwierciedla rzeczywistego zasięgu pojazdu, a przekłamuje go o ok. 35% w porównaniu do amerykańskiej normy EPA. W ten sposób obiecywane 700km kurczy się do 450km, co i tak w połączeniu z krótkim czasem ładowania będzie niezłym wynikiem.

Z ostateczną oceną musimy się wstrzymać, pierwsze podsumowania napłyną zza Oceanu ponieważ największym odbiorcą baterii CATL jest TESLA.

Ciekawy materiał wideo: CATL unveils Shenxing Battery

Może cię również zainteresować: Toyota Mirai – seryjny samochód wodorowy który możesz kupić

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia