Paliwo Premium może zaszkodzić twojemu samochodowi

416

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Paliwo Premium może zaszkodzić twojemu samochodowi - zbliżenie na kanadyjski dystrybutor paliw. Regular, Plus i Supreme.

Nie od dzisiaj we wszystkich mediach, jesteśmy zachęcani do tankowania paliw Premium, wszystkie one bez wyjątku obiecują nam: przyrost mocy jednostki napędowej, lepszą dynamikę jazdy, oszczędniejsze spalanie i absolutnie najwyższy poziom ochrony oraz czystości silnika. Czy aby w każdym przypadku? Paliwo Premium może zaszkodzić twojemu samochodowi.

Paliwo uszlachetnione

Kiedy w trakcie podróży nadchodzi ten moment, gdy musimy uzupełnić stan paliwa, najpierw wybieramy stację paliw z niższymi cenami. Po zajęciu miejsca dod dystrybutorem z reguły wybieramy paliwo o niższej cenie, czasami może to być zły wybór. Paliwo tańsze nie jest produktem gorszym, jest ono skierowane do użytkowników starszych jednostek napędowych, zawiera ono znacznie mniej dodatków uszlachetniających. Paliwa droższe to nie tylko więcej oktanów, zawierają one mniej siarki, co wydłuża żywotność elementów silnika oraz układu wydechowego. W ten sposób dzięki niższej emisji toksycznych związków do atmosfery, są one mniej uciążliwe dla środowiska.

W paliwach Premium znajduje się więcej dodatków antykorozyjnych, antypiennych oraz smarujących, dzięki którym na zaworach i wewnątrz komór spalania kumuluje się zdecydowanie mniej nagaru niż w przypadku tańszych paliw. Wszystko OK’ jeśli użytkujemy samochód nowoczesny, w którym czyste wnętrze silnika przyczynia się do lepszego domykania zaworów, eliminując zjawisko spalania stukowego, poza tym współczesne jednostki napędowe wyposażono w odpowiednie czujniki. Producenci współczesnych silników często zalecają stosowanie na co dzień paliw uszlachetnionych.

Silnik starszej generacji – Paliwo Premium może zaszkodzić twojemu samochodowi

Paliwo Premium może zaszkodzić twojemu samochodowi - klapka wlewu paliwa z podpowiedzią
Tutaj można znaleźć podpowiedź, ważne by klapka była od tego samochodu.

Zdarza się, że „zalejemy” nasz wysłużony silnik MPI paliwem Premium, oczekując obiecywanego polepszenia jego osiągów. Tutaj może nastąpić wielkie rozczarowanie, a nawet nieplanowany serwis w warsztacie. Pół biedy gdy silnik naszego samochodu jedynie straci na dynamice. W jednostce napędowej, pozbawionej czujnika spalania stukowego (pozwala on na automatyczne dostosowanie zapłonu do typu paliwa), może dojść do spowolnienia procesu spalania, a to za sprawą paliwa o wyższej liczbie oktanowej.

W wariancie mniej optymistycznym zawarte w paliwie Premium dodatki myjące mogą wypłukać nagromadzone w silniku laki i nagary, te z kolei wraz z olejem trafiają do miski olejowej i filtra. Super? Nie koniecznie, w skrajnym przypadku po prostu mamy rozszczelniony silnik. Nagar, który dotychczas uszczelniał tłok w cylindrze został usunięty, skutkuje to niższym stopniem sprężania czyli spadkiem mocy silnika. Innym negatywnym skutkiem przejścia na paliwo Premium, może być wymycie z układu paliwowego zanieczyszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla wtryskiwaczy.

Niechlubnym wyjątkiem jest jednostka napędowa Volkswagena 1,6FSI. W niej konstruktorzy przesadzili z unowocześnianiem, a zastosowany układ wtryskowy wymusza stosowanie paliwa Premium. Jazda na benzynie o niższej liczbie oktanowej, doprowadza do gromadzenia się nagaru na zaworach dolotowych.

Wymierne korzyści?

Mniejsze spalanie. Jak możemy przeczytać w prasie motoryzacyjnej, obiecywane przez koncerny paliwowe zyski ze stosowania paliw Premium poddano analizie. ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) przeprowadził testy z których wynika, że obniżenie spalania podczas jazdy na paliwie uszlachetnionym, może osiągnąć wartość 1÷5% i jest ono możliwe jedynie w nowoczesnych jednostkach napędowych. Osiągnięcie wyniku 5% jest rzadkością, najczęściej osiągany wynik to 1%. Czy to się opłaca? Niech każdy odpowie sobie sam.

Paliwo Premium może zaszkodzić twojemu samochodowi - w Dieslu też są ważne podpowiedzi
W tym samochodzie wykluczone jest tankowanie BioDiesla.

Zawarte w paliwach Premium dodatki uszlachetniające, z pewnością mają pozytywny wpływ na kondycję i żywotność silnika. Aby tak się stało, warunkiem koniecznym jest stosowanie tego typu paliw systematycznie, najlepiej przez cały okres użytkowania samochodu.

Czy przybędzie mocy? Praktyka pokazuje, że są to raczej pobożne życzenia, a kilkuprocentowy przyrost mocy jest w zasadzie nieodczuwalny.

Największym pozytywem ze stosowania paliw Premium, jest aspekt ekologiczny. Siarka to winowajca powstawania toksycznych produktów spalania, będąca naturalnym składnikiem ropy naftowej. W paliwach uszlachetnionych zmniejszono jej zawartość, o ile sama siarka nie ma wpływu na kondycję silnika to powstające podczas spalania, kwas siarkawy i siarkowy pogłębiają proces korozji jednostki napędowej i układu wydechowego.

Producenci paliw prześcigają się w obietnicach. Kierowco zachowaj zdrowy rozsądek.

Mechanicy nie mówią paliwom Premium – NIE, jednak w większości uważają, że jeśli chcemy poprawić kondycję silnika, stosujmy odpowiednie dodatki. Paliwa Premium to raczej produkt dla nowoczesnych silników. Eksperymentowanie z nimi w silnikach o dużych przebiegach może prowadzić do awarii. Jeśli nie masz pewności czy możesz zatankować paliwo uszlachetnione, sprawdź w instrukcji pojazdu. Upewnij się czy twój samochód posiada czujnik spalania stukowego. Czasem podpowiedź znajduje się pod klapką wlewu paliwa.

 

Ciekawy materiał wideo: Paliwo NARODOWE – a raczej premium, super czy tam inne. Przypowiastka w imię spalania!

Może cię również zainteresować: Dym z rury wydechowej – jego kolor ma znaczenie

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia