Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata

Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata

401

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata
Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata

Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata. Niedawno szef FIFA Gianni Infantino ogłosił, że mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2034 roku odbędą się w Arabii Saudyjskiej. Od tego czasu podobnie jak z zeszłorocznym mundialem w Katarze pojawiają się duże kontrowersje. Największe wątpliwości budzą tak jak w przypadku imprezy w Katarze upalne temperatury latem w tym kraju, a także łamanie praw człowieka. Wiadomo nie od dziś, że w FIFA powinien rządzić sport, ale realia są takie, że najważniejszy jest tu pieniądz. Od wyboru Saudyjczyków na gospodarza mistrzostw świata 2034 podejrzewano, że zamiast ze sportem ma to związek z korzyściami finansowymi FIFA. Jak podał amerykański dziennik „The New York Times” najprawdopodobniej tak było. Wydaje się, że z góry założono, że ten turniej trafi w ręce Saudyjczyków. Dodatkowo ciekawe jest, że przyjacielem szefa FIFA Gianniego Infantino jest książę Arabii Saudyjskiej Mohammed Bin Salman.

Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata – mundial na trzech kontynentach

„The New York Times” poinformował, że wiosną 2020 roku szef FIFA Gianni Infantino wybrał się do Włoch z wizytą do premiera tego kraju Giuseppe Conte. Tematem rozmów rzekomo miała być oczywiście piłka nożna, a konkretnie to jak po pandemii przywrócić futbolowi dawną świetność. Jak się jednak szybko okazało nie o tym chciał rozmawiać Szwajcar. Infantino poinformował Conte, że chce by gospodarzem mistrzostw świata była Arabia Saudyjska, które zorganizuje razem z Egiptem. Szef FIFA chciał jednak by turniej odbył się na trzech kontynentach i to było prawdziwym powodem jego wizyty. Gianni Infantino chciał by to Włochy były przedstawicielem trzeciego kontynentu, ale temat szybko upadł bo Włosi nie wyrazili zainteresowania. Tak samo do tematu organizacji mundialu podeszli Grecy, którym również to miał zaproponować Infantino.

Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata – przepisy

Był także pomysł by zorganizować mundial w 2030 r. ale Saudyjczycy szybko zwątpili w to bo dowiedzieli się, że o to starają się też wspólnie Hiszpania, Portugalia i Maroko. Jak się okazało, mieli rację bo to właśnie tym trzem krajom przyznano prawa do organizacji mistrzostw. Jednak Arabia Saudyjska zwietrzyła swoją szansę już w następnej edycji turnieju. Stało się tak ponieważ następny gospodarz mistrzostw nie mógł być z Europy i Afryki. Przepisy FIFA są takie, że następny organizator nie może być z tego samego kontynentu. Jeszcze bardziej Saudyjczycy utwierdzili się w tym jak do trzech gospodarzy dołączyły Argentyna, Paragwaj i Urugwaj, a więc Ameryka Południowa. Co prawda zainteresowane zorganizowaniem mistrzostwa świata 2034 były także Indonezja i Australia, ale szybko wycofały się z tego pomysłu. Zdaniem prezes norweskiej federacji piłkarskiej Lise Klaveness, która nie raz krytykowała FIFA, Infantino zależało by to Saudyjczycy dostali organizację mundialu.

Kontrowersje z przyznaniem mistrzostw świata – Saudyjczycy gospodarzem mundialu

W październiku pomimo, że pozostał rok to do głosowania FIFA poinformowała, że Arabia Saudyjska jest jedynym kandydatem do organizacji mundialu. Niedługo później prezydent FIFA Ganni Infantino w internecie podał, że wybór Saudyjczyków jest już niema przesądzony. Dobre kontakty Ganniego Infantino z Saudyjczykami są wszystkim znane. Budzą jednak duże wątpliwości czy Infantino bardziej nie dba o swój interes niż piłki nożnej dodaje Klaveness. Rzecznik organizacji udzielając odpowiedzi na pytania oczywiście poinformował, że procedura przekazania praw do organizacji mundialu w Arabii przebiegła zgodnie z procedurami. W sierpniu 2022 roku podczas gali bokserskiej Ganni Infantino i książę koronny Arabii Saudyjskiej razem przebywali w tym samym apartamencie w Dudżdzie co wzbudza tylko jeszcze większe wątpliwości. Kilka miesięcy temu obu panom zrobiono zdjęcie jak siedzieli obok siebie na innym wydarzeni w Riyadzie.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o spotkaniu Lechia reprezentacja Ukrainy

Warto także zobaczyć o mojej pracy w roli szkoleniowca

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia