Największe stadiony na świecie

Największe stadiony na świecie

275

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Największe stadiony na świecie
Największe stadiony na świecie

Największe stadiony na świecie. Od dawnych czasów jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportu na świecie jak nie najpopularniejszą jest piłka nożna. Razem w parze z lepszym szkoleniem idzie infrastruktura, a co za tym idzie większe stadiony. Nawet u nas w Polsce w porównaniu z tym co było jeszcze 20 lat temu wygląda to o niebo lepiej. Nasza piłka ligowa nie stoi na najwyższym poziomie, ale pod względem infrastruktury możemy konkurować z najlepszymi. Takie stadiony jakie mają m. in. Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa czy Stadion Śląski i PGE Narodowy zdecydowanie nadawałyby się do Premier League, Serie A czy Bundesligi. Nadal jednak są na świecie kolosy, do których naszym obiektom daleko. Na naszym globie znajdziemy jednak tylko dwa takie obiekty, których pojemność przekracza 100 tysięcy miejsc, a jeden jest wykorzystywany w celach propagandowych. Chciałbym państwu przedstawić 10 największych stadionów na ziemi.

Największe stadiony na świecie – Lusail Stadium – 86 000 miejsc

„Najmniejszym” z dziesiątki największych stadionów na świecie i zarazem bardzo młodym jest Lusail Stadium mogący pomieścić 86 tysięcy kibiców. Obiekt ten powstał na zeszłoroczne mistrzostwa świata w Katarze. Omawiany kolos gościł m. in. sześć spotkań fazy grupowej, mecz 1/8 finału, półfinał i przede wszystkim finał. W decydującym starciu reprezentacja Francji pokonała Argentynę po rzutach karnych.

Największe stadiony na świecie – Bukit Jalil – 87 411 miejsc

9 miejsce w naszym zestawieniu zajmuje malezyjski stadion Bukit Jalil, na którym zmieści się 87 411 tysięcy widzów. Niedaleko jego położenia znajduje się stolica tego kraju Kuala Lumpur. Obiekt ten został wybudowany na potrzeby Igrzysk Wspólnoty w 1998 roku. Obecnie korzysta z niego malezyjska reprezentacja. Najciekawsze jest to, że jeszcze przed 2017 rokiem przed jego przebudową mogło na tym obiekcie zasiąść niemal 100 tysięcy kibiców. Rekord frekwencji padł w grudniu 2010 roku gdy na spotkaniu z Indonezją pojawiło się ponad 98 tysięcy dusz.

Największe stadiony na świecie – Estadio Asteca – 87 523 miejsca

Minimalnie większy od poprzedniego stadionu jest Estadio Asteca znajdujący się w stolicy Meksyku, Mexico City. Na stadionie tym zasiąść może 87 523 widzów, obecnie grają tutaj Club America i Cruz Azur. Powstał on w 1966 roku. Estadio Asteca to jedyny stadion na świecie, który gościł aż dwóch triumfatorów mistrzostw świata w 1970 roku, a także 16 lat później. W składach zwycięskich ekip znalazły się wtedy legendy światowej piłki nożnej Pele i Maradona. Wspomniany Argentyńczyk w ćwierćfinale 1986 r. zdobył słynną do dziś bramkę ręką nazwaną później „ręką boga”. Estadio Asteca będzie także gościł najlepsze reprezentacje w 2026 roku gdy Meksyk zorganizuje turniej wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą,

Największe stadiony na świecie – Wembley – 90 000 miejsc

Stadion Wembley w Anglii jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów piłkarskich na świecie. Obecnie dom reprezentacji Anglii może pomieścić 90 000 tysięcy kibiców. Jednak gdy go wybudowano 28 kwietnia 1923 roku była to niebagatelna suma 127 tysięcy fanów. Zredukowana została w 2007 r. gdy stary obiekt zburzono, a postawiono obecny, który kosztował 882 miliony euro. Na nowym obiekcie odbyły się mecze Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, a także finały Ligi Mistrzów w 2011 i 2013 r. Dodatkowo poza wydarzeniami sportowymi swoje koncerty grali tu m. in. ED Sheeran, Bon Jovi czy Michael Jakson. Polskim kibicom najbardziej ten stadion powinien się kojarzyć z remisu 1:1 Polaków z Anglikami 17 października 1973 roku. Wynik ten dał naszej drużynie upragniony awans na mistrzostwa świata, które jak wiadomo zakończyły się brązowym medalem dla biało czerwonych.

Największe stadiony na świecie – Cotton Bowl Stadium – 92 200 miejsc

Cotton Bowl Stadium jest jednym z największych stadionów w Stanach Zjednoczonych, który potrafi pomieścić 92 200 kibiców. Wybudowano go w 1930 roku, a od tego czasu przechodził trzy remonty. Poza piłką nożną stadion gości też gwiazdy futbolu amerykańskiego. W 1994 roku odbywały się tu mecze mistrzostw świata, a w 2021 r. gościł tu puchar CONCACAf Gold Cup.

Największe stadiony na świecie – Rose Bowl Stadium – 92 542 miejsc

Rose Bowl Stadium wybudowano w 1922 roku, a mieści się w Pasadenie w stanie Kalifornia. Podczas swojego żywota kilka razy go remontowano, obecnie pomieści prawie 93 tysiące widzów. Podobnie jak Cotton Bowl Stadium obiekt ten gościł ekipy podczas mistrzostw świata 1994. M. in. odbył się tu finał tego turnieju, w którym Brazylia pokonała po rzutach karnych reprezentację Włoch. Poza tym turniejem mecze w roli gospodarza w latach 1996-2002 rozgrywało tutaj Los Angeles Galaxy. Obiekt będzie gościł Olimpiadę w za 5 lat.

Największe stadiony na świecie – FNB Stadium – 94 736 miejsc

FNB Stadium znajduje się w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Wybudowano go w latach 80 XX wieku. ale wtedy jego pojemność wynosiła „tylko” 80 000 miejsc. Obiekt został wyremontowany i powiększony do obecnego stanu na potrzeby mistrzostw świata, które odbyły się w 2010 roku właśnie w RPA. Posiada on także m. in. zadaszenie. Na tym stadionie rozegrano m. in. finał mistrzostw świata, w którym Hiszpania 1:0 po dogrywce pokonała reprezentację Holandii. Dodać trzeba, że w 1996 i 2013 roku rozegrano tutaj finał Pucharu Narodów Afryki.

Największe stadiony na świecie – Camp Nou – 99 354 miejsca

Camp Nou to stadion znajdujący się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o popularność na świecie. Zastąpił on wyburzony w 1954 roku obiekt Camp De Le Corts, który był w stanie pomieścić 60 tysięcy osób. Mecz otwarcia obecnego domu FC Barcelony nastąpił 3 lata po rozpoczęciu prac, a więc w 1957 r. Zapewne mało kto wie w Polsce, ale przeciwnikiem Barcelony w meczu otwarcia była reprezentacja Warszawy. Spotkanie to zakończyło się wygraną gospodarzy 4:2. Ponadto 17 listopada 1982 roku na Camp Nou mszę świętą dla 120 tysięcy osób odprawił polski papież Jan Paweł II. Obecnie trwa przebudowa tego obiektu, który będzie w stanie pomieścić 105 tysięcy kibiców.

Największe stadiony na świecie – Melbourne Criket Ground – 100 024 widzów

Pierwszym z naszego zestawienia stadionem, który przekroczył magiczną barierę 100 tysięcy miejsc jest australijski kolos Melbourne Criket Ground. Jest to zabytek bo jego początki to połowa XIX wieku. a dokładnie 1853 rok! Co prawda od tamtej pory był on wiele razy przebudowywany, ale to wciąż ten sam obiekt. Czasami swoje spotkania rozgrywają tu reprezentację kobiet i mężczyzn tego kraju. W czasie II Wojny światowej stacjonowały tutaj wojska amerykańskie i brytyjskie. W 1956 roku na Melbourne Criket Ground odbywały się igrzyska Olimpijskie gdzie miała miejsce ceremonia otwarcia i zamknięcia zawodów. Stosunkowo niedawno bo w 2006 roku odbywały się tutaj Igrzyska Wspólnoty.

Największe stadiony na świecie – Stadion im. 1 maja w Pjongjangu – 150 000 miejsc

Zdecydowanie największym gigantem na świecie jest stadion im. 1 maja w Pjongjangu mogący pomieścić 150 tysięcy widzów. Monstrum w stolicy Korei Północnej powstało w 1989 roku, a pierwszą imprezą na nim był światowy festiwal studentów i młodzieży. Mimo, że w tym zestawieniu jest 10 największych stadionów na świecie to liczbą miejsc żaden nie może się z nim równać. Poza drużyną narodową tego państwa bardzo chętnie korzystają z tego obiektu północnokoreańscy dyktatorzy.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o echach skandalu w Anglii

Warto także przypomnieć jak Legia pokonała Aston Villę

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia