Jak przygotować psa do Sylwestra – poznaj kilka pożytecznych porad

Dowiedz się, jak przygotować zwierzęta domowe do Sylwestra

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak przygotować psa do sylwestra, na czarnym tle leży młody Golden, a w tle pokaz sztucznych ogni
Jak przygotować psa do Sylwestra, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo?

Wiesz, jak ekscytujące i radosne jest planowanie powitania Nowego Roku. Jednak dla Twojego pupila, Sylwester to czas, który może przynieść stres i niepokój. Huk fajerwerków, odgłosy wybuchów i zapach spalenizny sprawiają, że psy wpadają w panikę. Zatem jak przygotować psa do Sylwestra?

Podczas gdy przygotowujesz się do świętowania ostatniej nocy w roku, nie zapominaj o swoim pupilu. Dla wielu zwierząt domowych Sylwester to czas paniki, gdyż hałas i światło fajerwerków są dla nich niezrozumiałe. Psy, których słuch jest znacznie wrażliwszy niż u ludzi, reagują na te bodźce w sposób, który zdecydowanie różni się od ich codziennego zachowania. Słysząc huk wystrzału, psy najczęściej reagują, ukrywając się i próbując uciec przed hałasem. Mogą szukać schronienia w ciemnych zakamarkach, pod łóżkiem czy w szafie. To jednak łagodna reakcja, gdyż niektóre zwierzęta reagują jeszcze intensywniej, drżąc, wyjąc, szczekając lub nawet załatwiając się na podłogę. Przerażony pies staje się nieobliczalny, dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie go do Sylwestra.

Co zrobić, aby przygotować psa do Sylwestra?

Jeśli Twój pies ma negatywne doświadczenia z poprzednich lat, zacznij przygotowania kilka miesięcy wcześniej. Oswajaj go stopniowo z odgłosami sylwestrowymi, korzystając z płyty z nagranymi dźwiękami. Trening zacznij od cichego odtwarzania nagrania, aby stopniowo zwiększać natężenie dźwięku. Pamiętaj o pozytywnych skojarzeniach i nagradzaj psa za spokojne zachowanie.

Nawet, jeśli Twój pies zwykle nie reaguje paniką na odgłosy Sylwestra, warto podjąć pewne środki ostrożności. Zadbaj o spokojne miejsce dla psa, unikaj nagłych zmian i zachowuj się naturalnie, aby nie zaniepokajać zwierzaka.

Dobrze zaplanuj spacer z psem w Sylwestra. Podczas tej nocy nawet zwykły spacer może być niebezpieczny. Spłoszony petardami pies może uciec, narażając się na ryzyko wypadku. Dlatego ważne jest, aby wyprowadzać psa na smyczy i wcześniej, gdy odgłosy wystrzałów nie są jeszcze zbyt intensywne.

Nie zawsze odpowiednio wcześnie pomyślimy o tym, jak przygotować psa do Sylwestra. W takiej sytuacji warto rozważyć tabletki uspokajające przepisane przez weterynarza. Można także sprawdzić naturalne metody, takie jak olejek CBD czy preparaty ziołowe.

Pies sam w domu

Pozostawienie psa samego w Sylwestra może być dla niego wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza taka noc w nowym domu. Szczególnie źle mogą reagować szczeniaki lub dopiero co adoptowane zwierzęta. W tym przypadku szczególnie należy zwrócić uwagę na to, jak przygotować psa do Sylwestra. Nawet jeśli wcześniej Twój zwierzak nie przejawiał strachu przed hałasem, sylwestrowe odgłosy mogą wprowadzić go w stan niepokoju. Warto zatem spędzić ten czas razem z psem, aby kontrolować jego reakcje.

W sytuacji, gdy pupil jest pozostawiony sam, może przejawiać różne zachowania. Niektóre psy, zazwyczaj spokojne, mogą stać się nadmiernie pobudzone lub wręcz przeciwnie – zacząć się wycofywać i szukać schronienia. Dla innych może to być okazja do zbadania otoczenia w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Dlatego też ważne jest, abyś jako właściciel, przewidując te możliwe reakcje, zapewnił swojemu pupilowi odpowiednie warunki. Co zatem zrobić, aby przygotować psa do Sylwestra?

Zanim opuścisz dom, stwórz psu bezpieczną przestrzeń, zapewniając mu dostęp do swojego ulubionego legowiska i otoczenia, które kojarzy z bezpieczeństwem. Zadaniem właściciela jest także zminimalizowanie bodźców zewnętrznych, tj. odgłosy głośnej muzyki czy telewizji, które mogą dodatkowo stresować psa.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dla niektórych zwierząt pomocne mogą być również specjalne zabawki wypełnione smakołykami. Odwrócą one uwagę psa od odgłosów i zapachów otoczenia.

Pamiętaj, że reakcje psa mogą być zróżnicowane, dlatego warto obserwować go przed i po opuszczeniu domu. Pozostawienie psa samego w Sylwestra wymaga wyjątkowej troski i zrozumienia. W razie potrzeby, skorzystaj z porad weterynarza lub behawiorysty, aby dobrze przygotować pupila do Sylwestra.

Pamiętaj, że na sylwestrowe odgłosy i zapachy negatywnie reagują nie tylko psy. Zadbaj również o swoje koty i inne zwierzęta domowe. Choć zaleca się pozostawanie z nimi podczas Sylwestra, to jednak zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa może okazać się pomocne. Warto także pamiętać o zapewnieniu im nie tylko jedzenia i picia, ale także zabawek oraz innych akcesoriów mogących przyciągnąć ich uwagę. Jeśli wiemy, że pies zachowuje się niespokojnie podczas Sylwestra, odwiedźmy weterynarza. Tabletki uspokajające mogą zapewnić pupilowi spokój, a nam możliwość spędzenia Sylwestra w gronie rodziny lub przyjaciół.

Chcesz poznać więcej porad, jak przygotować psa do Sylwestra? Obejrzyj ten film.

Może Cię także zainteresować artykuł opisujący psy asystujące dla niepełnosprawnych.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia