Zmiany w przepisach dla kierowców w 2024 r.

Sprawdź, jakie będą zmiany w przepisach dla kierowców w 2024 r.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zmiany w przepisach dla kierowców, na zdjęciu panoramicznym kilkanaście znaków drogowych
zmiany w przepisach dla kierowców dotyczą nowych obowiązków i wyższych opłat

W roku 2023 kierowcy mogli cieszyć się względnym spokojem. Niestety, już za kilkanaście dni ma się to zmienić. Czekają ich nowe prawa, obowiązki i opłaty. Zatem jakie będą zmiany w przepisach dla kierowców w 2024 r.?

Zmiany w prawie obejmą przepisy dotyczące zakupu samochodów, kar za brak OC i deklaracji PCC-3 oraz konsekwencji za jazdę pod wpływem alkoholu. W różnych miastach Polski pojawią się również Strefy Czystego Transportu. Nowe przepisy prawne będą również dotyczyć taksówkarzy oraz kierowców oferujących przewóz osób. Będą oni musieli posiadać polskie prawo jazdy oraz być zweryfikowani pod kątem niekaralności. Nowości pojawią się też na stacjach benzynowych. Tam pojawi się nowy rodzaj paliwa E10 oferowany w wersji 95-oktanowej.

Wiele z nowych przepisów związanych jest z realizacją prawa unijnego przez polski rząd. Inne z kolei mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom.

Zmiany w przepisach dla kierowców – obowiązek rejestracji pojazdów

Od 1 Stycznia 2024 r. w życie wchodzą przepisy, dzięki którym nie będzie można jedynie zgłosić kupna samochodu zarejestrowanego już wcześniej w Polsce. Na kierowców zostanie nałożony obowiązek przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni od momentu zakupu. Nie dopełnienie tej formalności może skutkować otrzymaniem mandatu w kwocie 2000 zł.

Z kolei 10 Czerwca 2024 r. z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostaną usunięte auta zarejestrowane choć nie używane – tzw. martwe dusze. Będą to pojazdy bez ważnych przeglądów rejestracyjnych i polis OC. Z bazy znikną samochody zarejestrowane przed 14 Marca 2005 r, które nie posiadają ważnego przeglądu rejestracyjnego. Dodatkowym warunkiem wykreślenia z rejestru jest brak wykupienia polis przez ich właścicieli od co najmniej 10 lat. Spokojni mogą być posiadacze pojazdów zabytkowych, ponieważ ich ten przepis nie dotyczy.

Surowsze przepisy i wyższe kary

Zmiany w przepisach dla kierowców w 2024 r. to także surowsze kary i wyższe opłaty. Już od 14 Marca 2024 r. wejdzie w życie prawo umożliwiające konfiskatę samochodów kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. Osoba jadąca na tzw. podwójnym gazie straci samochód, jeżeli badanie alkomatem wykaże co najmniej 1.5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli kierowca taki będzie sprawcą kolizji, o ewentualnej konfiskacie pojazdu zdecyduje sąd.

Ponadto po 1 Stycznia 2024 r. właściciele samochodów osobowych, którzy spóźnią się z ubezpieczeniem pojazdu, mogą zapłacić nawet 8484 zł. Kara taka będzie mogła zostać nałożona, jeśli od wymaganego terminu upłynie ponad 14 dni. Jeżeli polisa OC będzie nieważna od 14 do 14 dni, właściciel samochodu zapłaci 4242 zł. Natomiast w przypadku opóźnienia wynoszącego maksymalnie 3 dni, kara wyniesie 1697 zł. Podwyżki kar są ściśle związane ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto.

Zmiany w przepisach dla kierowców – inne obowiązki

Jeszcze więcej mogą zapłacić kierowcy, którzy we właściwym terminie nie złożą deklaracji PCC-3. Na jej podstawie Urząd Skarbowy wylicza podatek od czynności cywilno-prawnych. Deklarację należy złożyć do 14 dni od zawarcia umowy. Tu kary mogą być bardzo zróżnicowane – od 10% wysokości minimalnego wynagrodzenia aż po jego dwudziestokrotność. W praktyce oznacza to, że kierowcy spóźniający się ze złożeniem deklaracji PCC-3 zapłacą od 424 zł aż do 84840 zł. Niestety, kary te wzrosną od 1 Lipca 2024 r.

Ponadto, zgodnie z przepisami unijnymi i Krajowym Planem Odbudowy, w 2024 r. może pojawić się nowa opłata rejestracyjna. Prawo to ma wejść w życie do końca 2024 r. To jednak nie koniec dostosowywania polskich przepisów do prawa unijnego. Do końca pierwszej połowy 2026 r. zostanie wprowadzony nowy podatek od pojazdów emitujących spaliny. Powyższe terminy mogą jednak ulec niewielkim zmianom.

Strefy Czystego Transportu

Zmiany w przepisach dla kierowców dotyczą nie tylko pojazdów i kierowców. W Krakowie i Warszawie w 2024 r. pojawią się strefy czystego transportu. Już od 1 Lipca 2024 r. cały Kraków będzie strefą czystego transportu. Oznacza to, że przez pierwsze 2 lata do miasta nie wjadą samochody benzynowe, które nie spełnią wymagań Euro 1. Dotyczy to samochodów starszych, wyprodukowanych przed 1992 r. Do Krakowa nie wjadą również Diesle mające więcej, niż 28 lat. 2 lata później przepisy te mają być jeszcze bardziej restrykcyjne.

Strefa czystego transportu będzie obowiązywała od 1 Lipca 2024 r. także w Warszawie. Wymagania początkowo nie będą dotyczyły osób starszych – mających ukończone 70 lat, oraz mieszkańców strefy czystego transportu, o ile ci płacą podatki w Warszawie. Ulga dla mieszkańców ma jednak obowiązywać maksymalnie do 2028 r. W 2024 r. okaże się także, czy na wycofanie starszych samochodów z centrum miasta zdecydują się radni Wrocławia.

Interesują Cię zmiany w rejestracji samochodów w 2024 r.? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj także artykuł opisujący obowiązki przedsiębiorców w 2024 r.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia