Obowiązki przedsiębiorców w 2024 r. – Co nowego?

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w 2024 roku. Sprawdź, co się zmieni.

320

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

obowiązki dla przedsiębiorców w 2024 r., kasa fiskalna z drukarką w jednym firmy NOVITUS
obowiązki dla przedsiębiorców w 2024 r. to wyższe podatki i składki ZUS oraz większe uprawnienia pracowników

Grudzień to miesiąc, w którym podsumowujemy upływający rok. Zastanawiamy się także nad tym, jakie będą obowiązki przedsiębiorców w 2024 r. Szczególnie myślą o tym właściciele firm. Zatem jakie będą nowe opłaty, składki, podatki i inne formalności?

Nowy rok będzie dla właścicieli firm obfitował w wiele dodatkowych obowiązków, a także podwyżek podatków i składek ZUS. Co prawda nowy rząd został już zaprzysiężony, jednak na dokonanie większych zmian w prawie nie ma zbyt dużo czasu. Na nowości powinni być gotowi właściciele firm i spółek, rolnicy oraz posiadacze niektórych gruntów. Zmiany dotkną również przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Najwięcej nowych przepisów wejdzie w życie już 1 Stycznia 2024 roku. Są jednak i takie, do których przedsiębiorcy będą musieli się stosować nieco później – od 1 Lipca. Zatem co, kiedy i dla kogo się zmieni?

Obowiązki przedsiębiorców w 2024 r. – Wyższe składki ZUS

Nowe obowiązki dla właścicieli firm obejmą opłacanie wyższych składek ZUS. Podwyżka ta wynika z tego, że przeciętne wynagrodzenie wyniesie 7824 zł. Wzrost ten, w porównaniu z rokiem 2023, to aż 12.8%. O tyle też wzrosną składki ZUS dla firm. Zgodnie z przepisami podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że zapłacą oni 4694.40 zł. Składki ZUS wyniosą zatem w 2024 r. 1600.27 zł – bez naliczanej osobno składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą zatem ZUS-owi 181.79 zł więcej, niż w 2023 roku.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym lub skali podatkowej będzie wynosiła przynajmniej 381.78 zł. Tak opodatkowani właściciele firm zapłacą zatem ZUS-owi łącznie minimum 1982.05 zł miesięcznie. Takie kwoty zapłacą również przedsiębiorcy, których firmy w 2024 roku wykażą straty lub niskie dochody. Właściciele firm rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym wysokość składki zdrowotnej poznają dopiero w Styczniu nowego roku.

Obowiązki przedsiębiorców w 2024 r. – dla pracodawców

Od Stycznia 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie oraz stawka minimalna osób zatrudnianych na umowę zlecenie. Minimalne wynagrodzenie w Styczniu 2024 r. wzrośnie do kwoty 4242 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa wyniesie 27.70 zł brutto. To jednak nie koniec. W Lipcu 2024 r. minimalna stawka godzinowa wyniesie 28.1 zł brutto, a minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4300 zł brutto. Dzięki podwyższeniu wynagrodzenia minimalnego wzrosną również kwoty świadczeń dla pracowników. Dotyczy to:

    1. dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,

    2. odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu,

    3. odszkodowania dla pracownika, wobec którego stosowano mobbing,

    4. odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego.

W 2024 roku zmienią się także przepisy BHP mówiące o wyposażaniu stanowisk pracy. Dotyczą one pracowników, którzy przynajmniej przez połowę dobowego czasu pracy korzystają z laptopa. Ich stanowiska muszą zostać wyposażone w mysz i klawiaturę, monitor stacjonarny albo podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź była na wysokości oczu pracownika.

Podatek minimalny CIT

Nowe obowiązki przedsiębiorców w 2024 r. dotyczą również opłacania podatków. Już na początku roku w życie wchodzą przepisy określające podatek minimalny dla spółek. Objęte nim będą te przedsiębiorstwa, które nie przekroczą progu rentowności wynoszącego 2% lub wykażą stratę podatkową. Takie prawo ma powodować, że właściciele firm nie będą dokonywać transferu dochodów do rajów podatkowych. Nowe przepisy mają także zapewnić uszczelnienie systemu. Zmiany te nie będą dotyczyć instytucji finansowych, podmiotów świadczących usługi związane z ochroną zdrowia oraz spółek komunalnych i górniczych korzystających z pomocy publicznej. Minimalnego podatku CIT nie zapłacą również przedsiębiorcy będący właścicielami firm w upadłości, likwidacji lub restrukturyzacji. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze rozliczenie tego podatku ma nastąpić dopiero w 2025 r. Należy się jednak do tych zmian dobrze przygotować.

Wyższy podatek rolny i opłaty lokalne

Obowiązki przedsiębiorców w 2024 r.  dotkną również rolników oraz właścicieli gruntów. Znacząco wzrośnie wysokość podatku rolnego. Różnica wyniesie aż 21%. Zobowiązanie to obejmie właścicieli oraz osoby korzystające z użytków rolnych – sadów, plantacji czy gruntów ornych. W praktyce wzrost wysokości podatku rolnego z pewnością pociągnie za sobą podwyżki cen żywności.

W górę idą również stawki opłat lokalnych, które zwykle zależą od wskaźnika inflacji. Ich ostateczną wysokość zawsze ustalają rady gmin, wydając odpowiednie uchwały. Takie przepisy dotyczą podatków od: gruntów, budynków, samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i balastowych, przyczep lub naczep oraz autobusów. Rady gmin będą również określać inne opłaty lokalne – uzdrowiskową, od posiadania psa, miejscową, targową i reklamową. Po konkretne dane warto zaglądać na strony urzędów gmin. Można też korzystać z porad księgowych czy doradców podatkowych.

Krajowy System e-Faktur i zmiany w korzystaniu z mikrorachunku podatkowego

Zmiany będą dotyczyły również wystawiania dokumentów księgowych i obsługi mikrorachunku podatkowego. Od 1 Lipca 2024 r. przedsiębiorcy będą mieli obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe obowiązki przedsiębiorców w 2024 r. obejmą wszystkich czynnych podatników VAT. Faktura ustrukturyzowana zastąpi obowiązujące obecnie dokumenty papierowe oraz faktury w formie elektronicznej.

Jednak już od 1 Stycznia 2024 r. w życie wejdą przepisy zobowiązujące przedsiębiorców do dokonywania większej liczby opłat przez mikrorachunek podatkowy. Dotyczą one płatności wynikających z:

    A. deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu, przychodu i należnego podatku,

    B. obowiązku zapłaty ryczałtu od przychodów zagranicznych osób fizycznych przenoszących miejsce swojego zamieszkania na terytorium Polski,

    C. Obowiązku zapłaty podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

    D. deklaracji dla podatku od gier i wpłat dziennych,

    E. informacji o dopłatach w loteriach pieniężnych, grach liczbowych i grze telebingo.

Nowy rok przyniesie dla przedsiębiorców nie tylko więcej obowiązków, ale także konieczność ponoszenia wyższych kosztów i dopełniania dodatkowych formalności.

Sprawdź też, jak zmniejszyć podatek należny Fiskusowi.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia