Wysokie zarobki „Gwiazd” TVP

Wysokie zarobki "Gwiazd" TVP

215

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wysokie zarobki Gwiazd TVP
Wysokie zarobki Gwiazd TVP


Wysokie zarobki „Gwiazd” TVP. W 2023 roku poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński ujawnił wyniki kontroli poselskiej w Telewizji Polskiej. Dokument ujawnił niezwykle wysokie zarobki „gwiazd” TVP.

Z treści pisma wynika m.in., że:

 • Michał Adamczyk, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zarobił w 2023 roku ponad 1,5 mln zł.
 • Samuel Pereira, zastępca dyrektora TAI, zarobił w tym samym roku ponad 439 tys. zł.
 • Marcin Tulicki, kolejny z zastępców dyrektora TAI, zarobił ponad 417 tys. zł.

Te zarobki były wielokrotnie wyższe niż przeciętne zarobki w Polsce. W 2023 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wynosiło około 5,5 tys. zł. Ujawnienie tych informacji wywołało w Polsce ogromną burzę. Wielu komentatorów wskazywało, że takie zarobki są nieproporcjonalne do pracy wykonywanej przez tych pracowników. Opozycja zażądała wyjaśnień od władz TVP. Rząd PiS, który sprawuje kontrolę nad TVP, odniósł się do tych zarzutów, twierdząc, że zarobki pracowników TVP są zgodne z rynkiem.

Sprawa ta jest nadal dyskutowana w Polsce. Wielu Polaków uważa, że zarobki w TVP są zbyt wysokie i powinny być obniżone.

Wysokie zarobki „Gwiazd” TVP – konflikt o TVP

Walka o TVP to określenie używane do opisania konfliktu między rządem Prawa i Sprawiedliwości (PiS) a opozycją w sprawie kontroli nad Telewizją Polską (TVP). PiS, który sprawował władzę w Polsce od 2015 roku, wielokrotnie ingerował w działalność TVP, aby uczynić ją bardziej przyjazną dla swojej partii. Do tych interwencji należały m.in.:

 • Wybór prezesów TVP, którzy są zwolennikami PiS.
 • Zwolnienia pracowników TVP, którzy krytykują rząd.
 • Zmiana programu TVP w kierunku bardziej propagandowego.

Opozycja wielokrotnie krytykowała rząd za ingerowanie w TVP. Twierdziła, że rząd PiS chce stworzyć w TVP „telewizję propagandową”, która będzie służyła do manipulacji opinią publiczną. W 2023 roku walka o TVP zaostrzyła się. Opozycja przeprowadziła szereg działań, aby ograniczyć wpływ PiS na telewizję. Do tych działań należały m.in.:

 • Złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o radiofonii i telewizji.
 • Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej do zbadania ingerencji PiS w TVP.

Wysokie zarobki „Gwiazd” TVP – decyzja trybunału

W wyniku tych działań, w grudniu 2023 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że niektóre przepisy ustawy o radiofonii i telewizji są niezgodne z konstytucją. Trybunał stwierdził, że przepisy te umożliwiają rządowi zbyt dużą kontrolę nad TVP. Uznanie tych przepisów za niezgodne z konstytucją może otworzyć drogę do dalszych zmian w TVP. Opozycja zapowiada, że będzie dążyć do tego, aby TVP stała się bardziej niezależna od rządu. Obecnie walka o TVP jest w zawieszeniu. Rząd PiS nie podjął jeszcze żadnych działań w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja natomiast czeka na to, jakie działania podejmie rząd.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o niezidentyfikowanym obiekcie nad Polską

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia