Niezidentyfikowany obiekt nad Polską

Niezidentyfikowany obiekt nad Polską

235

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niezidentyfikowany obiekt nad Polską
Niezidentyfikowany obiekt nad Polską

Niezidentyfikowany obiekt nad Polską. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, w dniu 29 grudnia 2023 roku, o godzinie 11:30, w polskiej przestrzeni powietrznej, na wysokości około 10 kilometrów, pojawił się niezidentyfikowany obiekt latający. Obiekt wleciał z terytorium Ukrainy i przeleciał nad województwem lubelskim, mazowieckim i podlaskim. Około godziny 12:00 obiekt został wykryty przez radary Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie. W związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej Polski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych zdecydował o przeprowadzeniu działań w celu rozpoznania obiektu. Do działań tych skierowano samoloty MiG-29 i F-16, a także śmigłowiec SAR.

Niezidentyfikowany obiekt nad Polską – poszukiwania obiektu

Do tej pory nie udało się ustalić, co to był za obiekt, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej. MON informuje, że obiekt miał kształt owalny i był wykonany z metalu. Nie miał żadnych widocznych oznaczeń. Obecnie prowadzone są dalsze poszukiwania obiektu. Wojsko apeluje do osób, które mogą mieć informacje na temat niezidentyfikowanego obiektu, o kontakt z najbliższą jednostką wojskową lub policją.

Możliwe wyjaśnienia tego zdarzenia to:

  • Obiekt może być balonem meteorologicznym lub badawczym.
  • Obiekt może być bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV) należącym do jednego z państw NATO lub Ukrainy.
  • Obiekt może być rosyjskim samolotem, który naruszył przestrzeń powietrzną Polski.
  • Obiekt może być pojazdem obcych cywilizacji.

W tej chwili nie można wykluczyć żadnego z tych wyjaśnień.

Niezidentyfikowany obiekt nad Polską – wrak rosyjskiej rakiety manewrującej


22 kwietnia 2023 r., około godziny 16:00, jadący konno mężczyzna zauważył w lesie w pobliżu miejscowości Zamość, około 16 km od Bydgoszczy, wrak rosyjskiej rakiety manewrującej.

Rosyjska rakieta na terytorium Polski

Rakieta była typu Ch-55 lub Ch-555, z zasięgiem do 3 tys. km. Wystrzelono ją z terytorium Rosji, najprawdopodobniej w kierunku Ukrainy. Prawdopodobnie z powodu błędu nawigacyjnego lub awarii technicznej zboczyła z kursu i wleciała na terytorium Polski. Rakieta spadła w miejscu oddalonym od zabudowań i nie spowodowała żadnych szkód. Nie było też ofiar śmiertelnych ani rannych. Incydent ten był poważnym naruszeniem przestrzeni powietrznej Polski. Potępiony go władze polskie i NATO. Rząd Polski wezwał ambasadora Rosji w Warszawie na konsultacje. Polska zażądała od Rosji wyjaśnień dotyczących incydentu i zadośćuczynienia za naruszenie przestrzeni powietrznej. Incydent ten był kolejnym dowodem na to, że wojna na Ukrainie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i innych państw NATO.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o wczorajszych kwalifikacjach w Obersdorfie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia