Lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw koronawirusowi

Nowa szczepionka na COVID-19 już dostępna - lekarze radzą z niej skorzystać

188

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw koronawirusowi, plakat Ministerstwa Zdrowia zachęcający do zapisywania się na infolinii
lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw koronawirusowi nowym preparatem

Lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw koronawirusowi. Podkreślają, że jeszcze jest czas na szczepienie przeciw COVID-19. Lęk przed pandemią koronawirusa nieco opadł, ale to nie oznacza, że zagrożenie minęło. Wirus wciąż jest wśród nas, a nowe warianty mogą stanowić poważne zagrożenie. Dlatego warto pamiętać, że szczepienie nadal jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed COVID-19.

Co prawda ostatnio brakowało wolnych terminów a dostępne były szczepionki starszej generacji, jednak ostatnio sytuacja ta uległa zmianie. Pojawiły się dostawy nowego wariantu szczepionki przeciw COVID-19, a wolnych terminów jest coraz więcej. Szczepić można się nie tylko w szpitalach czy przychodniach, ale nawet aptekach. Rejestracja jest także wygodna i dostępna – wystarczy dostęp do Internetu lub telefonu, aby w prosty sposób móc zapisać się na szczepienie.

Lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw koronawirusowi – nowa szczepionka

Od 6 grudnia 2023 roku w Polsce dostępna jest nowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Novavax. To szczepionka białkowa, która ma inną technologię niż dotychczas stosowane preparaty mRNA. To dobra wiadomość dla osób, które z różnych powodów miały obawy przed szczepionkami mRNA.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działa nowa szczepionka przeciw COVID-19. Nowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Novavax jest szczepionką białkową. Oznacza to, że zawiera gotowe białko kolca wirusa SARS-CoV-2. Po podaniu szczepionki układ odpornościowy osoby szczepionej rozpoznaje to białko jako obce i wytwarza przeciwciała, które mogą zapobiegać zakażeniu wirusem lub zmniejszać jego objawy.

Szczepionka Novavax jest bezpieczna i skuteczna. W badaniach klinicznych wykazano, że zmniejsza ona ryzyko zachorowania na COVID-19 o około 90%. Chroni ona także osoby zaszczepione przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią. Szczepionka Novavax jest dostępna dla osób w wieku 18 lat i starszych. Można ją przyjmować w dwóch dawkach w odstępie 3 tygodni.

Szczepienie może uratować życie

Lekarze zachęcają do szczepienia się przeciw koronawirusowi nie bez powodu. Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zachorowania, ciężkiego przebiegu choroby i śmierci. Szczególnie ważne jest szczepienie osób starszych i z chorobami współistniejącymi. Aby się zaszczepić, należy się zapisać. Można to zrobić przez internetowe konto pacjenta, aplikację Moje IKP lub dzwoniąc na infolinię 989. Należy przy tym pamiętać, że:

  • Szczepienie przeciw COVID-19 jest bezpłatne i dobrowolne.
  • Szczepienie można przyjąć w każdym punkcie szczepień, który oferuje szczepionki przeciw COVID-19.
  • Po szczepieniu należy odpocząć przez około 30 minut.

Choć wiele osób zastanawia się, czy warto przyjąć szczepionkę, ewentualnych korzyści jest dużo mniej niż potencjalnych zagrożeń lub powikłań. Co prawda szczepionka nie sprawi, że nie zachorujemy. Spowoduje jednak, że ryzyko zarażenia wirusem będzie mniejsze, a objawy okażą się dużo mniej agresywne.

Przeczytaj artykuł opisujący kiszonki zapas witamin na zimę

Zajrzyj też do restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Poznaj najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia