Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć

Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć. Parasol prawny to 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, 60 lat kobiety oraz 65 lat mężczyźni

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć
Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć

Ochrona przedemerytalna w stosunku do starszych pracowników jest niezwykle ważną kwestią. W Polsce osoby, które ukończyły 50 lat i straciły pracę, często napotykają na trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia. Wynika to z faktu, że wielu pracodawców preferuje młodszych kandydatów, uważając ich za bardziej elastycznych, kreatywnych i otwartych na zmiany. Taka postawa jest jednak nie tylko niesprawiedliwa, ale także niezgodna z prawem, które zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek. Ponadto, ignorowanie doświadczenia i kompetencji starszych pracowników może być stratą dla firmy, która traci szansę na skorzystanie z ich wiedzy i umiejętności.

Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć, emeryci uprawiają nordic
Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć

Ochrona przedemerytalna

Osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego, mogą liczyć na dodatkową ochronę przed zwolnieniem. Zgodnie z artykułem 39. Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku uprawniającego do emerytury. Jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie tego prawa. Oznacza to, że pracownik może znaleźć się pod tzw. parasolem prawnym na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wiek ten wynosi wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Warunkiem skorzystania z ochrony przedemerytalnej jest posiadanie odpowiedniego stażu pracy, który uprawnia do emerytury. W 2023 roku wynosił on 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Ochrona przedemerytalna ma na celu zapewnić starszym pracownikom stabilność i bezpieczeństwo w ostatnim okresie ich aktywności zawodowej. Jednocześnie ma zachęcać do dłuższego pozostawania na rynku pracy i zwiększać szanse na osiągnięcie godziwej emerytury. Należy pamiętać, że ochrona przedemerytalna nie dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę. Nie chroni również przed zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracownika. Należą do takich: likwidacja firmy, upadłość czy redukcja etatów. W takich sytuacjach pracownik może skorzystać z innych form wsparcia, takich jak zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie przedemerytalne lub świadczenie uzupełniające.

Na koniec warto przeczytać Wcześniejsza emerytura, a wiek emerytalny

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! 

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Brak postów do wyświetlenia