Wcześniejsza emerytura, a wiek emerytalny

Czy nam się opłaci wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym
Wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym

Wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym? To pytanie nurtuje wiele osób, zwłaszcza po zmianie władzy która już kiedyś oszukała społeczeństwo. Emeryci mogą podjąć dodatkową pracę, zapewniającą im dochód nie wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jest on określany przez Główny Urząd Statystyczny. Trzeba pamiętać że istnieją limity przychodów, których przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. O limitach muszą pamiętać renciści i osoby będące na wcześniejszej emeryturze, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Emeryci po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. 

W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Jednak niektóre osoby mogą ubiegać się o emeryturę wcześniej, jeśli spełniają określone kryteria. Jakie są te kryteria i jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać taką emeryturę przedterminową?

Emerytura przedterminowa – czy to się opłaca?

Przejście na emeryturę przedterminową to indywidualna decyzja. Zależy ona od wielu czynników, takich jak sytuacja finansowa, stan zdrowia i plany na przyszłość. Dla niektórych może to być korzystne rozwiązanie, które zapewni im więcej swobody i odpoczynku, o ile mają wystarczające środki finansowe. Zanim podejmiesz taką decyzję, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację.

Co warto wiedzieć? Wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym
Co warto wiedzieć? Wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym

Kryteria przejścia na wcześniejszą emeryturę

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wcześniejszą emeryturę mogą otrzymać osoby urodzone między 31 grudnia 1948 roku a 1 stycznia 1969 roku. Należy jednak pamiętać, że ta możliwość jest ograniczona do pewnych zawodów i grup zawodowych. Informacje o tym kto ma prawo do wcześniejszej emerytury przedterminowej i jakie dokumenty należy złożyć najlepiej znaleźć na stronie zus.pl

Czy warto wcześniej przejść na emeryturę?

Przejście na emeryturę może mieć różne zalety w zależności od indywidualnej sytuacji. Potencjalne zalety które możesz uzyskać po przejściu na emeryturę zależą od kilku czynników.

Przejście na emeryturę oznacza, że możesz korzystać ze świadczeń emerytalnych, które mogą pomóc Ci utrzymać poziom życia. Wcześniejsza emerytura daje Ci więcej czasu na realizację swoich hobby i pasji. Więcej wolnego czasu pozwoli również na zajęcie się rodziną. Jeśli powodem przejścia na wcześniejszą emeryturę jest zdrowie, to zaletą może być poprawa kondycji zdrowotnej i zmniejszenie stresu związanego z pracą. Natomiast gdy praca była trudna fizycznie lub psychicznie, wtedy emerytura pozwala Ci uniknąć dalszego wysiłku i więcej odpoczywać. Decyzja o przedterminowej emeryturze da niewątpliwie większą kontrolę nad własnym czasem. Możesz sam decydować, jak planować swoje dni i tygodnie.

Należy jednak mieć na uwadze, że emerytura przedterminowa będzie oznaczać niższą kwotę emerytury miesięcznej niż emerytura uzyskana w ustawowym wieku emerytalnym. Dlatego warto dokładnie przemyśleć finansowe i życiowe skutki takiej decyzji przed jej podjęciem.

Co warto wiedzieć? Wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym
Co warto wiedzieć? Wcześniejsza emerytura i jak ją uzyskać przed ustawowym wiekiem emerytalnym

Jakie osoby mogą przejść na wcześniejszą emeryturę?

ZUS informuje, że wcześniejszą emeryturę mogą otrzymać osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych (niekorzystnych dla zdrowia) lub wykonywały prace o wysokim stopniu uciążliwości. Kolejną grupą są pracownicy, których praca wymagała szczególnej sprawności psychofizycznej. Dla tych osób istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia pracy zawodowej.

Kiedy spełniasz któryś z powyższych warunków, zwróć uwagę czy posiadasz potwierdzenie okresu zatrudnienia. W szczególnych warunkach (co najmniej 15 lat) lub o specjalnym charakterze, który jest odnotowany w historii zatrudnienia.

Nie możesz posiadać członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym OFE.

Konieczne jest również potwierdzenie historii opłacania składek i okresu, w którym nie opłacano składek, wynoszących 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn

Aby podjąć decyzję która umożliwia przejście na wcześniejszą emeryturę należy osiągnąć wiek wynoszący 55 lat dla kobiet i przynajmniej 60 lat dla mężczyzn.

Na koniec warto przeczytać jak żyją na emeryturze celebryci – Emerytura Lecha Wałęsy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia