Ostatnia szansa na wsparcie finansowe Ukrainy. Wybory w USA mogą zakręcić kurek z pieniędzmi.

Wybory prezydenckie w 2024 roku mają kluczowe znaczenie. Rosja chce eskalować konflikt na terytorium NATO, Kongres USA blokuje pomoc finansową.

180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Waszyngtonie, USA, 12 grudnia 2023 r.
Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Waszyngtonie, USA, 12 grudnia 2023 r.

Trwa obecnie zastój w sprawie dalszej pomocy finansowej dla Ukrainy, a sytuacja ta zaczyna stawać się coraz bardziej krytyczna. Prezydent Joe Biden nieustannie apeluje do Kongresu USA o zatwierdzenie 61 miliardów dolarów pomocy dla Kijowa. Jednak zanosi się na to, że czas na decyzję się kończy, a wybory prezydenckie w 2024 roku mogą odgrywać kluczową rolę w dalszym losie wsparcia dla Ukrainy. W środę Biden spotkał się z ustawodawcami, aby omówić kwestię Ukrainy. W obliczu narastającego zagrożenia ze strony Rosji, prezydent zwrócił się do swojego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana oraz dyrektorki wywiadu krajowego Avril Haines, aby omówić perspektywy i możliwości Kijowa w najbliższych miesiącach. Biden podkreślił, że eskalacja konfliktu między Ukrainą a Rosją na terytorium NATO może wymagać bezpośredniego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt.

Jednakże, impas w Kongresie, zwłaszcza ze strony republikanów, utrudnia zatwierdzenie proponowanej pomocy. Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson, oraz inni republikanie, postawili warunek dalszego finansowania Ukrainy w postaci porozumienia w sprawie migracji. Według nich, brak jasno wyartykułowanej strategii utrudnia dalsze wydawanie miliardów dolarów. Wzrost niepewności związany jest z potencjalnym zwycięstwem Donalda Trumpa w kolejnych wyborach prezydenckich. Istnieje obawa, że Trump, jeśli ponownie zostanie wybrany, ograniczy lub nawet zakończy pomoc finansową dla Ukrainy. Jednakże, jak podkreślają demokraci, taka decyzja byłaby silnie motywowana politycznie i mogłaby wpłynąć na sytuację na froncie wojny między Ukrainą a Rosją.

Brak wsparcia finansowego USA podważa siłę Ukrainy na froncie

Przedstawiciele Partii Republikańskiej obawiają się, że poparcie dla Ukrainy może przysporzyć im problemów związanych z wsparciem Trumpa i jego zwolenników. Wielu z nich obawia się, że utrzymywanie pomocy dla Kijowa może przyczynić się do przedłużenia zastoju na linii frontu. Podobnie jak miało to miejsce podczas wojny w Afganistanie. Prezydent Biden wyraził pewność co do poparcia większości członków Kongresu dla pomocy dla Ukrainy, jednakże obawy o możliwe zablokowanie decyzji przez niewielką mniejszość stanowią realne zagrożenie.

W przypadku braku wsparcia finansowego ze strony Stanów Zjednoczonych, sytuacja Ukrainy stanie się jeszcze bardziej niepewna. Inne sojuszniki Kijowa mogą również zaczynać się wahać. Obawiając się, że brak decydującej postawy ze strony USA może oznaczać utratę woli politycznej do wspierania sojuszników. Ponadto, zakończenie finansowania przez USA mogłoby wpłynąć na zdolność wojsk ukraińskich do przeprowadzania ataków dalekiego zasięgu. Szczególnie na obszarze okupowanym przez Rosję Krymie i Morzu Czarnym. Ukraina, korzystając z zachodniej broni, mogła przeprowadzać operacje wojskowe, których pozbawienie środków finansowych oznaczałoby utratę kluczowej zdolności. W perspektywie krótkoterminowej, brak pełnej pomocy finansowej przez USA może nieznacznie wpłynąć na sukcesy Ukrainy na froncie, ze względu na próby Rosji przegrupowania swoich sił. Jednakże, w dłuższej perspektywie, brak wsparcia może doprowadzić do wykorzystania przez Moskwę pomocy ze strony innych aktorów międzynarodowych, takich jak Iran czy Korea Północna.

Analiza

Analizując możliwe scenariusze, w tym także kontekst wyborów w USA, sytuacja na Ukrainie staje się zagadką. Kluczowym aspektem staje się zrozumienie. Jakie konsekwencje dla Ukrainy oraz geopolitycznej równowagi w regionie. Mogą wyniknąć z decyzji dotyczących pomocy finansowej przed kolejnymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że sytuacja na Ukrainie w najbliższych latach będzie zależała nie tylko od jej własnych działań. Ale także od politycznych ruchów w Stanach Zjednoczonych oraz reakcji innych aktorów międzynarodowych. Wybory w USA mogą stanowić decydujący moment dla przyszłości wsparcia finansowego dla Ukrainy. A ich wyniki będą miały dalekosiężne skutki dla sytuacji na wschodniej granicy Europy.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia