Narkotykowy kryzys w USA jest coraz większy

Narkotyk Zombie zbiera krwawe żniwo w USA

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

narkotykowy kryzys w USA, strzykawka porzucona przez narkomana
narkotykowy kryzys w USA budzi niepokój władz

Narkotykowy kryzys w USA jest coraz większy. W 2021 roku w wyniku przedawkowania narkotyków zmarło ponad 100 tysięcy Amerykanów, co stanowi kolejny rekord. W ostatnich latach na szczególną uwagę zasługuje rozprzestrzenianie się nowego narkotyku, określanego jako „narkotyk zombie” lub „tranq”.

„Narkotyk zombie” to mieszanina opioidu, najczęściej fentanylu, z ksylazyną, środkiem stosowanym w weterynarii. Jest to niezwykle niebezpieczna substancja, która może prowadzić do śmierci już po jednym zażyciu. W Stanach Zjednoczonych liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem tranqu wzrosła w latach 2020-2021 o 276%. Narkotyk ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swój nieprzewidywalny wpływ na organizm. Wśród jego objawów można wymienić:

• trudności w poruszaniu się,

• otępienie,

• utratę świadomości,

• gnijące rany na skórze.

To właśnie wygląd człowieka pod wpływem tego narkotyku przyczynił się do powstania jego potocznej nazwy – „Zombie”.

Narkotykowy kryzys w USA – zagrożeni młodzi ludzie

„Narkotyk zombie” jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi, którzy często nie są świadomi śmiertelnego zagrożenia, z jakim łączy się jego zażywanie. W związku z tym administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w ostatnich dniach pakiet działań mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się tego narkotyku.

Planowane działania to m.in.:

• zwiększenie kontroli z granicami z Meksykiem, przez które do USA przemycane są narkotyki,

• zwiększenie finansowania programów profilaktyki i leczenia uzależnień,

• edukację publiczną na temat zagrożenia związanego z narkotykami.

Czy działania administracji Bidena przyniosą oczekiwane efekty? Czas pokaże. Jedno jest pewne – problem z narkotykami w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle poważny i wymaga zdecydowanych działań ze strony władz, zarówno lokalnych jak i USA.

Szczególnie źle sytuacja wygląda w Oregonie i Portland, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy. Daje on gubernatorowi prawo do zwiększenia sił policyjnych i służb ratunkowych w Portland, a także do wprowadzenia nowych przepisów dotyczących handlu narkotykami.

Dlaczego „Narkotyk Zombie” zbiera krwawe żniwo?

Narkotykowy kryzys w USA dotyczy zażywania różnych nielegalnych substancji. Prawdziwym problemem jest jednak powstały w ostatnich latach „Narkotyk Zombie”. Okazuje się on bardzo niebezpieczny z kilku powodów. Po pierwsze, jest to mieszanka dwóch niezwykle silnych substancji, które mogą powodować poważne zatrucie organizmu. Po drugie, działanie „tranqu” bywa nieprzewidywalne, co oznacza, że nawet niewielka dawka może doprowadzić do śmierci. Po trzecie, narkotyk ten jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi, którzy często nie są świadomi jego toksycznego działania.

Najlepszym sposobem na ochronę przed „narkotykiem zombie” jest unikanie zażywania nielegalnych substancji. Jeśli jednak wiesz, że ktoś z twoich bliskich może być zagrożony, warto podjąć następujące kroki:

• porozmawiaj z nim o zagrożeniach związanych z narkotykami,

• zachęć go do szukania pomocy,

• udziel mu wsparcia,

Ważne jest również, aby być świadomym zagrożenia związanego z „narkotykiem zombie”. Jeśli zobaczysz kogoś, kto zachowuje się nietypowo, np. ma trudności z poruszaniem się lub jest nieprzytomny, wezwij pomoc.

Obejrzyj, jak problem wygląda w Stanach Zjednoczonych, oglądając ten film.

Przeczytaj też, jak efektywnie leczyć narkomanię.

Brak postów do wyświetlenia