Czy Rosja zaatakuje NATO? – Specjaliści wykluczają wojnę konwencjonalną

generał Mieczysław Bieniek wyklucza konwencjonalną wojnę Rosji z NATO

172

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czy Rosja zaatakuje NATO, na zdjęciu grzyb atomowy
Czy ROsja zaatakuje NATO? Fachowcy nie przewidują wojny konwencjonalnej.

Czy Rosja zaatakuje NATO? Wielu wojskowych uważa, że odpowiedź na takie pytanie może być twierdząca. Nie będzie to jednak wojna, jaką każdy może sobie wyobrazić w takiej sytuacji.

Generał Mieczysław Bieniek, doradca ministra obrony narodowej, stanowczo wykluczył scenariusz wojny konwencjonalnej między Rosją a NATO w 2025 roku. Podkreślił jednak, że należy spodziewać się nasilenia innych form zagrożeń ze strony Rosji. Może to być nie tylko wojna podjazdowa i hybrydowa, ale także:

• Ataki cybernetyczne: Rosja posiada duże możliwości w zakresie cyberwojny, co udowodniła w przeszłości atakami na infrastrukturę krytyczną w różnych krajach.

• Dezinformacja i propaganda: Rosja od lat prowadzi kampanie dezinformacyjne mające na celu destabilizację państw NATO i podkopanie zaufania do ich instytucji.

• Próby destabilizacji granicy: Rosja może wykorzystywać migrantów do wywierania presji na granice państw NATO, tak jak miało to miejsce na granicy białorusko-polskiej w 2021 roku.

Czy Rosja zaatakuje NATO? – Czy sojusz jest gotowy?

Przewidywania generała Bieńka oraz wielu wysoko postawionych zachodnich wojskowych nie są bezpodstawne. Rosja już wcześniej prowadziła działania opisane wyżej. Często nie oznaczały one wojny konwencjonalnej. Oto kilka przykładów:

• Aneksja Krymu w 2014 roku: Rosja bezprawnie zajęła ukraiński półwysep Krym, co stanowiło pogwałcenie prawa międzynarodowego.

• Wojna w Donbasie: Rosja od 2014 roku wspiera separatystów w ukraińskim Donbasie, co doprowadziło do śmierci tysięcy ludzi.

• Ingerencja w wybory: Rosja ingerowała w wybory w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Francji, w celu destabilizacji demokracji.

Generał Bieniek podkreślił, że Polska i NATO muszą być przygotowane na różne formy zagrożeń ze strony Rosji. W tym celu:

• Wzmacniane są siły zbrojne: Polska zwiększa wydatki na obronność i modernizuje armię. NATO również zwiększa swoje siły na wschodniej flance.

• Pogłębiana jest współpraca: Polska i NATO ściśle ze sobą współpracują w zakresie wymiany informacji i wspólnych ćwiczeń wojskowych.

• Udoskonalane są systemy obrony cybernetycznej: NATO i państwa członkowskie inwestują w technologie mające na celu ochronę przed atakami cybernetycznymi.

Przygotowanie polskich obywateli

Na zagrożenie, czy Rosja zaatakuje NATO, powinny według wojskowych przygotowywać się nie tylko państwa i ich siły zbrojne. Zrobić to mogą również obywatele. Generał Bieniek wskazał na potrzebę stworzenia obrony cywilnej i powszechnych szkoleń wojskowych dla młodych ludzi. Takie szkolenia miałyby na celu:

• Naukę samopomocy i pierwszej pomocy: W przypadku ataku ważne jest, aby ludzie umieli sobie radzić w sytuacjach kryzysowych.

• Podstawy strzelectwa i terenoznawstwa: Te umiejętności mogą być przydatne w przypadku obrony przed agresorem.

• Zwiększenie świadomości obronnej: Ważne jest, aby ludzie byli świadomi zagrożeń i wiedzieli, jak się zachować w przypadku ataku.

Generał Bieniek podsumował, że Polska i NATO są przygotowane na różne formy zagrożeń ze strony Rosji. Podkreślił, iż kluczowa jest jedność i determinacja Sojuszu w odstraszaniu agresora.

Przeczytaj też o tym, jak udzielić pierwszej pomocy.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia