Pojazdy wojskowe na drogach całej Polski – już od 12 Lutego

Od 12 Lutego na polskie drogi wyjadą pojazdy wojskowe w ramach ćwiczeń NATO prowadzonych na ogromną skalę

179

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pojazdy wojskowe na drogach, 2 pojazdy wojskowe jadące ulicą
pojazdy wojskowe na drogach całej Polski to część ćwiczeń NATO

Pojazdy wojskowe na drogach całej Polski pojawią się już w Poniedziałek – 12 Lutego. W związku z trwającymi ćwiczeniami NATO „Steadfast Defender 2024” i ich polską częścią „Dragon-24”, od 12 lutego do końca maja na drogach całego kraju będzie można obserwować wzmożony ruch pojazdów wojskowych. Ćwiczenia te są największymi manewrami NATO od 1988 roku i obejmują 90 tys. żołnierzy z 31 krajów członkowskich oraz Szwecji.

Wojsko będzie przemieszczać się niemal po wszystkich województwach, korzystając z autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Przejazdy kolumn wojskowych będą odbywać się zarówno w dzień, jak i w nocy. Spodziewać się można m.in. transportu czołgów, transporterów opancerzonych, ciężarówek wojskowych, a także karetek polowych i innych pojazdów specjalistycznych.

Sztab Generalny WP na bieżąco informuje o trasach przejazdów kolumn wojskowych na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Pojazdy wojskowe na drogach – apel do kierowców

W przypadku napotkania kolumny wojskowej na drodze należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do poleceń Żandarmerii Wojskowej lub Policji. To jednak nie najważniejszy apel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego do kierowców. Poza zachowaniem ostrożności na drogach należy:

• Zachować bezpieczną odległość od kolumny wojskowej.

• Nie wyprzedzać kolumny wojskowej.

• Nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

• Stosować się do poleceń Żandarmerii Wojskowej lub Policji.

Ważne jest także, aby nie publikować w mediach społecznościowych zdjęć i filmów przedstawiających ruchy wojskowe, ich lokalizację, daty i godziny przejazdów. Należy chronić dane i nie ujawniać informacji, które mogą być wykorzystane przez przeciwnika.

Wojsko Polskie apeluje do kierowców oraz użytkowników dróg o wyrozumiałość i cierpliwość. Podkreśla przy tym, że ćwiczenia „Steadfast Defender 2024” są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak wyglądają ćwiczenia Steadfast Defender 2024?

Pojazdy wojskowe na drogach to wynik działań składających się na ćwiczenia „Steadfast Defender 2024. Mają one na celu zweryfikowanie zdolności NATO do szybkiej mobilizacji i transportu wojsk amerykańskich w celu „wzmocnienia obronności Europy”. Manewry obejmują obszar od Atlantyku po wschodnią flankę NATO i symulują scenariusz konfliktu z „przeciwnikiem porównywalnej wielkości”. W ćwiczeniach bierze udział około 50 okrętów wojennych, 80 statków powietrznych i 1100 wozów bojowych. Warto wiedzieć, że ćwiczenia „Steadfast Defender 2024” to reakcja NATO na napaść Rosji na Ukrainę i rosyjskie groźby pod adresem państw Sojuszu. Żołnierze ćwiczą różnego rodzaju scenariusze nie tylko na drogach, ale także w innych miejscach tj. poligony wojskowe, lotniska, lasy oraz tereny zabudowane. Ćwiczeniami kieruje Dowództwo Sił Połączonych NATO w Brunssum w Holandii. Na szczeblu krajowym dowodzenie sprawuje Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Przeczytaj też artykuł o tym, czy Rosja zaatakuje NATO.

Zajrzyj do restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia