Tusk w Morągu: „Musimy obudzić Europę i wzmocnić politykę obronną”

Podczas wizyty w Morągu, gdzie Donald Tusk rozpoczął kampanię samorządową, premier poruszył temat polityki obronnej wobec rosyjskiej agresji oraz wypowiedział się na temat polityki obronnej Europy.

228

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Morąg, 11 lutego 2024 – Premier Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Morąga na Warmii i Mazurach podkreślił wagę silnej polityki obronnej w obliczu rosyjskiego zagrożenia.

Wzmocnić Europę i polską armię

Musimy obudzić Europę i wzmocnić naszą politykę obronną” – mówił Tusk. „Nie możemy biernie obserwować, jak Rosja łamie zasady bezpieczeństwa międzynarodowego”. Premier odniósł się do słów Donalda Trumpa, który sugerował, że „zachęcałby” Rosję do „robienia cokolwiek jej się podoba” z państwami NATO, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych, czyli nie przeznaczają 2% PKB na obronność. Słowa Trumpa spotkały się z ostrą krytyką ze strony Białego Domu, NATO i wielu polityków. Warto jednak zaznaczyć, że Trump nie jest jedynym politykiem, który krytykuje kraje NATO za niewystarczające wydatki na obronność. Prezydent Joe Biden również apelował do sojuszników o zwiększenie wydatków na ten cel. Tusk podkreślił, że Polska jest jednym z niewielu państw NATO, które wypełniają ten obowiązek.

„Polska jest bezpieczna, ale musimy być jeszcze bardziej przygotowani na każdą ewentualność” – zapowiedział premier. Zapowiedział też zwiększenie obecności służb, m.in. Straży Granicznej, we wschodnich regionach Polski.

Wizyty z Niemczech i Francji

W najbliższych dniach premier wyruszy w dyplomatyczną podróż do Paryża i Berlina. Spotka się tam z kluczowymi liderami Europy: prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Głównym tematem rozmów będzie bezpieczeństwo Europy, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej flanki NATO. Wizyty te stanowią ważny krok w ożywieniu Trójkąta Weimarskiego, formatu współpracy łączącego Polskę, Niemcy i Francję. Podczas spotkań poruszone zostaną m.in. kwestie wsparcia dla Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją oraz budowa wspólnej polityki obronnej Unii Europejskiej.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia