Świnie dawcami organów dla ludzi? Czym jest ksenotransplantacja?

Japońscy i amerykańscy biotechnolodzy poczynili ogromny krok naprzód w dziedzinie ksenotransplantacji, czyli międzygatunkowego przeszczepiania organów.

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Świnie dawcami organów dla ludzi? Czym jest ksenotransplantacja?
Świnie dawcami organów dla ludzi? Czym jest ksenotransplantacja?

Naukowcy z Japonii i USA poczynili ogromny krok naprzód w dziedzinie transplantacji. Wyhodowali oni genetycznie zmodyfikowane świnie, których organy mogą być potencjalnie wykorzystywane do przeszczepów u ludzi.

Czym jest ksenotransplantacja?

Ksenotransplantacja to przeszczepianie komórek, tkanek lub narządów między różnymi gatunkami. W odniesieniu do człowieka oznacza to przeszczepienie tkanki lub narządu od zwierzęcia (np. świni) do ludzkiego biorcy.

Pomysł ksenotransplantacji istnieje od wieków, ale dopiero w ostatnich latach naukowcy poczynili znaczący postęp w tej dziedzinie. Głównym problemem w ksenotransplantacji jest odrzucanie przeszczepionych organów przez układ odpornościowy człowieka.

Naukowcom udało się pokonać tę barierę, modyfikując genetycznie zwierzęta. Zmiany te obejmują m.in. eliminację genu odpowiedzialnego za produkcję białka powodującego odrzucenie. Dodatkowo, świnie zostały wyposażone w ludzkie geny, które ułatwiają akceptację przeszczepu.

Naukowcy twierdzą, że nerki świń są najbardziej obiecujące do transplantacji u ludzi. Wynika to z dużego zapotrzebowania na ten organ – na świecie czas oczekiwania na przeszczep nerki jest najdłuższy. Szacuje się, że tysiące ludzi umiera każdego roku, czekając na ten ratujący życie zabieg.

Ratowanie życia i etyczny dylemat

Chociaż postęp w ksenotransplantacji jest imponujący, nadal istnieją kwestie etyczne, które należy rozważyć. Niektórzy ludzie sprzeciwiają się wykorzystywaniu zwierząt do celów medycznych. Istnieje również obawa, że wirusy zwierzęce mogą zostać przeniesione na ludzi.

Pomimo wyzwań, naukowcy są przekonani, że ksenotransplantacja może uratować wiele ludzkich istnień. Badania nad wykorzystaniem świń jako dawców organów wciąż trwają, ale pierwsze przeszczepy u ludzi mogą odbyć się już w ciągu najbliższych kilku lat.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Większa ochrona dzieci w Polsce. Nowe rozporządzenia od 15.02 – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

KPO: Pieniądze wstrzymane? Brak porozumienia z KE – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia