KPO: Pieniądze wstrzymane? Brak porozumienia z KE

Polska wciąż nie spełniła kamieni milowych niezbędnych do otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy

187

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Decyzja KE w sprawie KPO. Fundusze unijne dla Polski odblokowane.
Decyzja KE w sprawie KPO. Fundusze unijne dla Polski odblokowane.

Chociaż czas nagli, a polski rząd obiecał wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na przełomie marca i kwietnia, wciąż nie ma porozumienia z Komisją Europejską w sprawie spełnienia kamieni milowych niezbędnych do uruchomienia transzy.

KPO: Pieniądze wstrzymane?

Komisja Europejska ma czas do końca lutego na wydanie oceny niezbędnej do wypłaty dla Polski 6 mln euro z KPO. Jednak, według doniesień mediów, „wciąż nie ma przełomu” w negocjacjach. Rozmowy techniczne trwają, ale na ten moment nie ma zgody co do sposobu wypełnienia kamieni milowych.

Polska, aby otrzymać środki, musi m.in. zastąpić Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego niezawisłym sądem i doprecyzować zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. W styczniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiadał, że na początku lutego do Sejmu trafi rządowy projekt ustawy o KRS, w której członkowie będą wybierani przez sędziów. Do tej pory jednak projekt nie został przedstawiony.

Według nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska jest gotowa na pewne kompromisy, ale obawia się oskarżeń o stronniczość. Brak porozumienia do końca lutego może oznaczać opóźnienie w wypłacie środków.

95% szans na KPO i fundusze strukturalne w tym półroczu?

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia, że prawdopodobieństwo otrzymania przez Polskę środków z KPO i funduszy strukturalnych w tym półroczu jest bardzo wysokie. Podkreśla jednak, że pełne wydatkowanie tych środków będzie wyzwaniem ze względu na ograniczony czas.

Rząd działa kompleksowo, aby spełnić kamienie milowe wyznaczone przez Komisję Europejską. Poinformowano KE o podjętych już działaniach i planach na przyszłość. Chodzi m.in. o przegląd spraw dyscyplinarnych i immunitetów sędziowskich, a także o zwiększenie uprawnień samorządów sędziowskich. Pełczyńska-Nałęcz zaznacza, że te działania nie wymagają zmian legislacyjnych i będą miały znaczenie dla odblokowania środków.

Czas pokaże, czy działania rządu okażą się wystarczające, aby przekonać Komisję Europejską do wypłaty środków. Pełne wydatkowanie KPO w tak krótkim czasie będzie dużym wyzwaniem.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Uwolnienie polskiej lekarki z Czadu – Przekaz Ministra Sikorskiego – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

grypa u dzieci a groźne powikłania (bezpiecznapodroz.org)

Dramatyczna końcówka: relacja z Historycznego Super Bowl LVIII – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia