Nowe Standardy Ochrony Małoletnich – Większa ochrona dzieci w Polsce

Od 15 lutego 2024 roku w Polsce obowiązywać będą nowe Standardy Ochrony Małoletnich. Nie zapominajmy jednak o własnej inicjatywie wobec podejrzenia krzywdzenia dziecka...

178

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Większa ochrona dzieci w Polsce. Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc.
Większa ochrona dzieci w Polsce. Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc.

Tragedia Kamila z Częstochowy stała się impulsem do zmian. Od 15 lutego 2024 roku w Polsce obowiązywać będą nowe Standardy Ochrony Małoletnich.

Większa ochrona dzieci w Polsce

Standardy obejmują szereg zasad i procedur, które określają, kto i jak ma reagować w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka. Dotyczą one m.in.:

  • Szkolenia dla pracowników – pracownicy instytucji będą zobowiązani do regularnego udziału w szkoleniach z zakresu rozpoznawania i reagowania na krzywdzenie dzieci.
  • Procedury reagowania – w każdej instytucji musi zostać opracowana procedura reagowania na podejrzenie krzywdzenia dziecka.
  • Współpraca z instytucjami pomocowymi – instytucje będą zobowiązane do współpracy z odpowiednimi instytucjami pomocowymi w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka.

Wprowadzenie Standardów Ochrony Małoletnich jest odpowiedzią na liczne tragedie, do których dochodziło w Polsce w ostatnich latach. Przykładem jest śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy, który został skatowany przez ojczyma.

Organizacje społeczne pozytywnie oceniają nowe przepisy. Szacuje się, że rocznie w Polsce w wyniku krzywdzenia umiera około 30 dzieci. Nowe standardy mają przyczynić się do zmniejszenia tej liczby.

Joanna Kowalska, prawniczka z Centrum Pomocy Dzieciom, podkreśla, że nowe przepisy dają lepsze narzędzia do ochrony dzieci.

„Mamy teraz lepsze narzędzia, żeby chronić dzieci i trzeba to wykorzystać” – mówi Kowalska.

Co jeszcze możemy zrobić?

Standardy Ochrony Małoletnich to ważny krok w kierunku zapewnienia dzieciom w Polsce większej ochrony przed krzywdzeniem. Ważne jest, aby wszystkie instytucje objęte tymi przepisami wdrożyły je rzetelnie i odpowiedzialnie.

Oprócz Standardów Ochrony Małoletnich, istnieje wiele innych działań, które mogą przyczynić się do ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Ważne jest m.in.:

  • Uświadamianie społeczeństwa – edukacja na temat krzywdzenia dzieci i sposobów reagowania na nie jest kluczowa dla budowania bezpiecznej społeczności.
  • Wspieranie rodziców – rodzice odgrywają kluczową rolę w ochronie dzieci przed krzywdzeniem. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie.
  • Pomoc dzieciom, które doświadczyły krzywdzenia – dzieci, które doświadczyły krzywdzenia, potrzebują specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej.

Ochrona dzieci przed krzywdzeniem to wspólne zadanie całego społeczeństwa. Nowe Standardy Ochrony Małoletnich to ważny krok w tym kierunku, ale nie możemy zapominać o innych działaniach, które są równie ważne.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI! Mając świadomość, że dzieci często milczą w obliczu krzywdy, wykażmy inicjatywę pierwsi. Realnie możemy uratować wiele istnień.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Poznaj Fundację Edukacyjną Argo – hodowla i adopcja zwierząt – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Luperkalia czy Walentynki? – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia