Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych – nad tym pracuje rząd

Rząd chce zakazać sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych nie tylko niepełnoletnim

77

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych, biało-czerwona tablica z napisem NO SMOKING - NO VAPING oraz obrazkowymi zakazami palenia tytoniu i e-papierosów
zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych nie tylko dla młodych - to plany rządu

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała zdecydowane działania mające na celu całkowity zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. Zapowiedź ta spotkała się z dużym poparciem ze strony środowisk medycznych i samych pacjentów. Od dawna ostrzegają oni przed negatywnymi skutkami palenia e-papierosów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Co ważne, zakaz ma objąć wszystkich – nie tylko osoby niepełnoletnie. Dlaczego jednak to właśnie jednorazowe papierosy elektroniczne są tak niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia?

• Zawierają nikotynę, która uzależnia i negatywnie wpływa na rozwój mózgu młodych ludzi.

• Oprócz nikotyny, w e-papierosach znajduje się szereg innych szkodliwych substancji chemicznych, takich jak lotne związki organiczne i metale ciężkie.

• Kolorowe opakowania e-papierosów oraz ich dostępność w sklepach obok słodyczy czynią je atrakcyjnymi dla dzieci i młodzieży.

• Badania naukowe dowodzą, że substancja słodząca używana w e-papierosach – sukraloza – wdychana do płuc może działać rakotwórczo i powodować nieodwracalne zmiany w mózgu.

Papierosy takie są szkodliwe nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych.

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych – działania rządu

Niestety, Polska jest w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o rozpowszechnienie palenia e-papierosów wśród dzieci i młodzieży. Z badań CBOS wynika, że co czwarta osoba przed 18. rokiem życia deklaruje używanie elektronicznych papierosów i alternatywnych produktów. W odpowiedzi na ten alarmujący trend rząd rozpoczyna prace nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że priorytetem rządu jest ochrona zdrowia młodych ludzi. Zapowiedziała ścisłą współpracę z Ministerstwem Finansów w celu opracowania i wdrożenia skutecznych rozwiązań prawnych. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował, że zakaz może zostać wprowadzony w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Politycy podkreślają, że takie działania prowadzone są w wielu krajach Unii Europejskiej, gdzie palenie e-papierosów jest modne wśród młodych ludzi. Taką tendencję można zauważyć nie tylko w sondażach, ale także w szkołach oraz innych spotkań dzieci i młodzieży.

Działania państw Unii Europejskiej

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych planuje wprowadzić wiele państw należących do Unii Europejskiej. Trend ten jest również zauważalny w innych krajach świata. Do państw chcących w ogóle zakazać palenia jednorazowych papierosów elektronicznych należą Francja, Niemcy i Nowa Zelandia.

Całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów to ważny krok w ochronie zdrowia młodych ludzi. O ile osoby dorosłe często świadomie wybierają chwilę przyjemności nad swoje zdrowie, o tyle przed szkodliwym działaniem tych produktów powinno się ostrzegać dzieci i młodzież. Wiele organizacji walczących z uzależnieniami wśród młodych ludzi apeluje do rodziców: Rozmawiajcie z dziećmi o szkodliwości palenia e-papierosów. Wyjaśnijcie im, jakie zagrożenia niesie ze sobą nikotyna i inne substancje chemiczne zawarte w tych wyrobach. Dbajcie o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Chcesz wiedzieć, co dzieje się po zapaleniu e-papierosa? obejrzyj ten film.

Przeczytaj, czy rzeczywiście e-papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnych.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia