E-papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe?

0
61
E-papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe?
Czy elektroniczne papierosy powodują raka?

W ostatnich latach e-papierosy stały się dla wielu wygodniejszą alternatywą dla tradycyjnej nikotyny. Czy faktyczniemniej szkodliwe? Jakie są największe zagrożenia względem palenia elektronicznych papierosów? 

E-papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe – podobieństwa i różnice 

Swoim wyglądem elektroniczny papieros w duże mierze przypomina ten tradycyjny. Jego działanie polega z kolei na inhalacji. Jego głównym składnikiem jest liguid z zawartością nikotyny. Ponadto znajdują się w nim różnego rodzaju substancje smakowe. Wszystkie te składniki w momencie wdychania trafiają bezpośrednio do płuc. Za największą zaletę e-papierosów uznaje się fakt, że nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych. Odpalane są na akumulator, a nie tradycyjny ogień, dzięki czemu można je palić nawet w pomieszczeniach, w których tradycyjne papierosy są zabronione. W związku z tym dla wielu jest to duże udogodnienie. Jeśli chodzi o główne różnice między elektronicznymi a klasycznymi papierosami, to pierwszą z nich z pewnością jest zdecydowanie mniejsza ilość toksycznych substancji. Co więcej, mniej one uzależniają, a sama ilość nikotyny dozowana jest automatycznie. E-papierosy nie wytwarzają dymu bocznego. Dzięki dodatkowym aromatom palący mogą liczyć również na lepsze doznania smakowe. 

E-papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe?

E-papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe – potencjalne zagrożenia 

Na przestrzeni lat zaczęto wymieniać kilka korzyści wynikających z palenia elektronicznych papierosów. Przede wszystkim potwierdzono, że są mniej szkodliwe od tradycyjnych. Co więcej, wielu nałogowych palaczy używa ich w celu zmniejszania głodu nikotynowego podczas zrywania z nałogiem. Nie oznacza to jednak, że elektroniczne papierosy są zdrowe. Ich szkodliwe działanie widać szczególnie w przypadku młodzieży poniżej 20 roku życia. Sama młodzież bardzo często zaczyna eksperymentowanie z nikotyną właśnie od e-papierosów. Ponadto wiele osób zaczynając palić e-papierosy, szybko przechodzi na te klasyczne. Jak się okazuje e-papieros źle wpływa na układ oddechowy, czy rozwój mózgu. Cały czas trwają jednak badania na tym ile składników elektronicznego papierosa faktycznie ma negatywny wpływ na zdrowie. Jak się okazuje wiele zależy tu m.in. od temperatury, do której podgrzewane jest urządzenie. Różnice stanowią także wyżej wspomniane filtry smakowe. Przykładowo niektóre z nich mogą powodować np. podrażnienia gardła czy spojówek. 

E-papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe?

E-papierosy – czy faktyczne mniej szkodliwe – ryzyko nowotworu 

W kontekście osób z nałogiem bardzo często mówi się o tzw. biernych palaczach. Są to osoby, które same nie palą. Przebywając jednak w otoczeniu dymu nikotynowego stają się tak samo narażone na potencjalne choroby. Jeśli chodzi o „e-biernych palaczy”, to rzeczywiście są oni mniej narażeni. Mimo wszystko substancje unoszące się w aerozolu mają silny udział w zanieczyszczaniu powietrza. Elektroniczne papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe? Na ten moment trudno stwierdzić, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko nowotworu. Jak się okazuje w tym celu nadal prowadzone są badania przede wszystkim pod kątem długotrwałego palenia, które może skutkować właśnie wystąpieniem raka. Już wiadomo jednak, że im większa ilość złożonych w elektronicznym papierosie substancji, tym ryzyko wystąpienia różnych chorób wzrasta. Dlatego specjaliści biją na alarm, by nieustannie uświadamiać przede wszystkim nastoletnią młodzież. 

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Skutki palenia papierosów