Skala korupcji na Ukrainie w kontekście kolejnych połajanek Zełenskiego

Rozwiązanie problemu korupcji na Ukrainie - wyzwania i postępy. Dowiedz się, jak sytuacja korupcyjna wpływa na życie codzienne ale także na niechęć pomagania. 20% środków pomocy jest rozkradana, to są miliardy!!!

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ja??? -Rozwiązanie problemu korupcji na Ukrainie powinno być celem Zełenskiego
Ja??? -Rozwiązanie problemu korupcji na Ukrainie powinno być celem Zełenskiego nie łajanie Polski

Korupcja na Ukrainie jest poważnym problemem, który od lat nęka kraj. Chociaż w ostatnich latach poczyniono pewne postępy w zwalczaniu korupcji, nadal jest ona powszechna w wielu dziedzinach życia.

Kilka przykładów – oto skala korupcji na Ukrainie

W 2023 roku Transparency International (organizacja pozarządowa zajmująca się zwalczaniem korupcji) w rankingu postrzegania korupcji umieściła Ukrainę na 122 miejscu na 180 państw. Oznacza to, że Ukraina jest postrzegana jako jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. Według sondażu przeprowadzonego w 2023 roku przez agencję socjologiczną „Rating”, 72% Ukraińców uważa, że korupcja jest powszechna w ich kraju.

W 2022 roku Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) wszczęło 870 postępowań karnych w sprawie korupcji na wysokim szczeblu. Wśród najbardziej skorumpowanych sektorów na Ukrainie są sędziowie którzy często biorą łapówki za wydawanie korzystnych wyroków. Policjanci często żądający łapówek od obywateli, np. za niekaranie za drobne wykroczenia. Funkcjonariusze celni pobierający łapówki za przymknięcie oka na przemyt. I oczywiście perełką jest Administracja państwowa, urzędnicy państwowi często żądają łapówek za załatwianie różnych spraw.

Walka z korupcją

Rząd Ukrainy podjął pewne kroki w celu zwalczania korupcji

 • Utworzono Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU).
 • Wprowadzono elektroniczne deklaracje majątkowe dla urzędników państwowych.
 • Zwiększono kary za korupcję.

Jednakże nadal wiele wyzwań stoi przed Ukrainą w walce z korupcją więc prezydent Zełenski powinien zająć się tym problemem. Jak sam twierdzi przez Polskę przechodzi mniej jak 10% ukraińskiego zboża. Skąd więc tyle działań przeciw Polsce, tyle emocji? Jest to temat zastępczy.

Dziennikarze ukraińscy ujawnili szereg przypadków korupcji w rządzie i wojsku w ostatnich latach

Oto kilka przykładów:

W 2022 roku:

 • Program śledczy „Naszі Groszi” ujawnił, że Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy podpisało kontrakt na zakup warzyw po zawyżonych cenach.
 • Dziennikarze śledczy z „Slidstvo.Info” ujawnili, że wysocy rangą urzędnicy państwowi wykorzystywali swoje stanowiska do wzbogacenia się podczas pandemii COVID-19.
 • Portal „Ukrainska Pravda” opublikował artykuł, w którym zarzucono szefowi ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanowowi, korupcję i nepotyzm.

a w 2023 roku:

 • Dziennikarze śledczy z „Bihus.Info” ujawnili, że Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy podpisało kontrakt na remont dróg z firmą, która ma powiązania z oligarchą Ihorem Kołomojskim.
 • Program śledczy „Naszі Groszi” ujawnił, że państwowa firma „Ukroboronprom” podpisała kontrakt na zakup części zamiennych do czołgów po zawyżonych cenach.
 • Dziennikarze śledczy z „Slidstvo.Info” ujawnili, że wysocy rangą urzędnicy państwowi nadal korzystają z luksusowych nieruchomości za granicą, mimo trwającej wojny.

W 2024 roku: – dopiero historia się pisze, korupcji na Ukrainie nie da się powstrzymać

Chcielibyśmy by prezydent Zełenski równie mocno co o Polsce i sytuacji na granicy mówił jak korupcja w Ukrainie zmniejsza szansę na sukces wojenny. Ilu urzędników dorobiło się milionowych majątków? To jest problem który zniechęca Amerykanów do kontynuacji pomocy. Widzą że ok 20% pomocy to wzbogacanie oszustów i pijawek. Przekręty od rozpoczęcia pomocy są liczone w miliardach dolarów. To powinien być temat aktywności prezydenta Ukrainy, nie sytuacja na granicy z Polską.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia