Akademickie Kluby Obywatelskie protestują przeciwko zmianom w edukacji

Akademickie Kluby Obywatelskie sprzeciwiają się planowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianom w podstawach programowych nauczania. Dlaczego?

258

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Akademickie Kluby Obywatelskie vs MEN. Na zdjęciu Minister Edukacji Barbara Nowacka
Akademickie Kluby Obywatelskie vs MEN. Na zdjęciu Minister Edukacji Barbara Nowacka

W dziesięciu miastach Polski odbyły się protesty Akademickich Klubów Obywatelskich. W dziewięciu z nich – Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Toruniu i Wrocławiu – protestowały kluby im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W Szczecinie dołączył do nich Akademicki Klub Obywatelski im. Jana Pawła II. Wszystkie te kluby sprzeciwiają się planowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianom w podstawach programowych nauczania.

AKO – zdecydowany sprzeciw wobec reformy edukacji

Społeczność skupiona w AKO wyraża zdecydowany sprzeciw wobec redukcji podstaw programowych nauczania na wszystkich poziomach edukacji szkolnej. Głównym argumentem protestu jest obawa o przyszłość edukacji w Polsce w świetle planowanych przez MEN zmian w podstawach programowych nauczania. Zaproponowane zmiany skupiają się, według protestujących, na eliminacji treści historycznych i kulturowych, co budzi poważne obawy społeczności skupionej w Akademickich Klubach Obywatelskich.

Protestujący zwracają uwagę na:

  • Ograniczenie możliwości kształcenia się młodych pokoleń Polaków
  • Zaniedbanie rzetelnego przekazu historii i kultury polskiej oraz powszechnej
  • Pomijanie kulturotwórczej roli chrześcijaństwa w dziejach Europy i Polski
  • Uchylanie się od „trudnych” kart w dziejach stosunków polsko-niemieckich
  • Zagrożenie dla języka polskiego i jego funkcji kulturotwórczej

Akademickie Kluby Obywatelskie wzywają MEN do zaniechania szkodliwych zmian, które pod pretekstem „odchudzenia treści” zmierzają do pozbawienia młodego pokolenia Polaków fundamentów wiedzy i tożsamości narodowej.

Wśród protestujących znaleźli się wybitni naukowcy, m.in. prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, prof. dr hab. inż. Artur Świergiel, prof. dr hab. Stanisław Karpiński, prof. dr hab. inż. Jan Duda, prof. dr hab. Michał Seweryński, prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień, prof. dr hab. inż. Andrzej Stepnowski, prof. dr hab. Mirosław Szumiło, dr hab. prof. UWM Małgorzata Suświłło, dr hab. Jacek Piszczek, prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek i dr hab. prof. US Piotr Briks.

Protest AKO jest kolejnym głosem sprzeciwu wobec planów MEN. Wcześniej swoje obawy wyraziły m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Nauczycieli i Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Warszawie.

Sprawa budzi duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Protest AKO jest ważnym sygnałem dla władz o konieczności rewizji planowanych zmian w edukacji.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Opowieść sędziego Tuleyi o Pegasusie rozbawiła opinię publiczną – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Poziom rtęci w tuńczyku a zagrożenie dla zdrowia – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia