Dlaczego poziom rtęci w Tuńczyku utrzymuje się na stałym poziomie?

Pomimo wprowadzonych kontroli zanieczyszczeń, mających na celu ograniczenie szkodliwych emisji, zawartość rtęci w mięsie ryby nie maleje.

150

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

poziom rtęci w tuńczyku - w błękitnej głębi Oceanu, przemieszcza się ławica srebrzystych, dużych tuńczyków. W centrum obrazka dorodna sztuka.

Trujący pierwiastek jest uwalniany w trakcie wydobycia i spalania węgla, trafia do oceanu, gdzie gromadzi się w rybach. Poziom rtęci w atmosferze dramatycznie spadł – ale pozostał stabilny w Tuńczyku od 1971 roku. Jak twierdzą eksperci – bardzo stara rtęć czai się w głębinach oceanu i przedostaje się się do wód, w których pływają tuńczyki. Rtęć trafiająca do ekosystemów morskich jest przekształcana w metylortęć, najniebezpieczniejszą formę tego związku chemicznego. Gromadzi się w tuńczyku, gdy ten spożywa skażone ofiary. Poziom rtęci w tuńczyku

Zdrowy czy niekoniecznie?

Niczego nieświadomi ludzie są narażeni na działanie tego pierwiastka, kiedy jedzą Tuńczyka, jedną z najczęściej spożywanych ryb na świecie. Rtęć stanowi szczególne zagrożenie dla nienarodzonych i małych dzieci, ale została również powiązana z chorobami układu krążenia u dorosłych. Obawy związane z narażeniem na rtęć spowodowały, że rządy na całym świecie próbują ograniczyć działania, które uwalniały ten związek chemiczny do atmosfery. Główne źródła to: wydobycie węgla i złota; spalanie węgla; przemysł; przetwarzanie odpadów. Nawet kremacja ludzkich ciał z plombami amalgamatowymi zwiększa całkowitą ilość rtęci w powietrzu. Ograniczenia wielu z tych działań spowodowały spadek poziomu emisji rtęci w atmosferze o około 90% od 1990 roku.

Prognozy obniżenie poziomu rtęci w tuńczyku

Aby sprawdzić, czy te działania miały wpływ na poziom rtęci w Tuńczyku, badacze przeanalizowali dane z prawie 3000 próbek mięśni tuńczyka, pochodzących z ryb złowionych w Oceanie Spokojnym, Atlantyckim oraz Indyjskim. W tym Bonito, Tuńczyka wielkookiego i żółtopłetwego, które razem stanowią 94% globalnych połowów tego gatunku. Nowe badania kontrastują z innymi badaniami pokazującymi spadek poziomu rtęci w niektórych gatunkach Tuńczyka. “Mamy znacznie więcej danych, więcej lat próbkowania, a także szerszy zakres rozmiarów ryb” – powiedziała Anaïs Médieu, z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Zrównoważonym Rozwojem. “To bardzo ważne, ponieważ rtęć bioakumuluje się podczas życia zwierzęcia. Dlatego posiadanie szerokiego zakresu rozmiarów ryb jest naprawdę ważne.” Naukowcy stwierdzili, że poziom rtęci w Tuńczyku pozostał stały między 1971 a 2022 rokiem, z wyjątkiem wzrostu w północno-zachodnim Pacyfiku. Tam pod koniec lat 90 XX wieku, nastąpił wzrost emisji rtęci w Azji, wywołany rosnącym zużyciem węgla jako nośnika energii. Stałe poziomy mogą być spowodowane emisjami sprzed wielu dziesięcioleci lub wieków – stwierdzili badacze. Ogromna ilość rtęci z przeszłości, znajdująca się w głębszej podpowierzchniowej warstwie oceanu, miesza się z wodami powierzchniowymi, gdzie pływają i żerują Tuńczyki.

Współautorka badań Anne Lorrain, z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Zrównoważonym Rozwojem, powiedziała BBC News: „Nasze badanie sugeruje, że będziemy potrzebować ogromnych redukcji emisji rtęci, aby zobaczyć spadek poziomu rtęci w tuńczyku. „Nawet przy ogromnej redukcji emisji rtęci, nasze wyniki pokazują, że będziemy musieli być cierpliwi, zanim zobaczymy zmianę poziomu rtęci w tuńczyku. “Ogólnie rzecz biorąc, jest to podobne do emisji CO2 – jeśli przestaniemy emitować drastycznie, CO2 w atmosferze ustabilizuje się powoli, a w końcu zacznie spadać. Badanie opublikowano w czasopiśmie Environmental Science & Technology Letters. (Źródło:BBC)

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia