Depresja – poważny problem społeczny. Światowy Dzień Walki z Depresją

131

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Światowy Dzień Walki z Depresją - Nie wahajmy się poprosić o pomoc!
Światowy Dzień Walki z Depresją - Nie wahajmy się poprosić o pomoc!

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. W Polsce cierpi na nią blisko półtora miliona osób. W jej leczeniu, szczególnie u dzieci i młodzieży, kluczowe znaczenie ma wczesne rozpoznanie.

Depresja – poważny problem społeczny

Objawy depresji mogą być różnorodne, ale najczęściej obejmują:

 • Smutek i obniżenie nastroju
 • Utratę zainteresowania i przyjemności z codziennych czynności
 • Zaburzenia snu i apetytu
 • Zmęczenie i brak energii
 • Trudności z koncentracją i pamięcią
 • Poczucie winy i beznadziejności
 • Myśli samobójcze

Wczesne rozpoznanie depresji u dzieci i młodzieży jest niezwykle ważne, ponieważ choroba ta może mieć poważne konsekwencje dla ich rozwoju i zdrowia psychicznego. Niestety, objawy depresji u dzieci mogą być trudne do rozpoznania, ponieważ często różnią się od tych obserwowanych u dorosłych. Młodsze dzieci mogą nie wyrażać swoich uczuć wprost, a ich symptomy mogą być mylone z innymi problemami, takimi jak problemy z nauką, zaburzenia lękowe lub ADHD.

Istnieje wiele różnych form leczenia depresji, w tym terapia, leki i inne formy wsparcia. Ważne jest, aby osoba z depresją otrzymała odpowiednią pomoc dostosowaną do jej indywidualnych potrzeb.

W Polsce działa wiele organizacji i instytucji oferujących pomoc osobom z depresją i ich bliskim. Do najważniejszych z nich należą:

 • Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania: 800 12 12 12
 • Telefon Zaufania dla Dorosłych: 116 123
 • Poradnie psychologiczne i psychiatryczne
 • Grupy wsparcia

Pamiętajmy, że depresja jest chorobą, którą można wyleczyć. Z pomocą specjalistów i bliskich można pokonać to wyzwanie i odzyskać radość życia.

Ważne!

Jeśli Ty lub ktoś bliski Ci cierpi na depresję, nie wahaj się szukać pomocy. Możesz skorzystać z wyżej wymienionych telefonów zaufania, poradni psychologicznych i psychiatrycznych lub grup wsparcia. Pamiętaj, że nie jesteś sam i możesz pokonać tę chorobę.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

najbardziej niebezpieczne miasta świata (bezpiecznapodroz.org)

Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia