Akcja ratunkowa w centrum Łodzi – strażacy i psy przeszukują gruzowisko

Runęła frontowa ściana kamienicy w centrum Łodzi - na miejscu strażacy z psami ratowniczymi

88

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Akcja ratunkowa w centrum Łodzi
W centrum Łodzi zawaliła się kamienica.

Trwa akcja ratunkowa w centrum Łodzi. Rano zawaliła się frontowa ściana pięciokondygnacyjnej kamienicy przy ulicy Narutowicza 21. Na miejsce zdarzenia natychmiast ruszyły służby ratunkowe, w tym 10 zastępów strażaków z psami ratowniczymi. Część ulicy Narutowicza została zamknięta dla ruchu.

Siła uderzenia była ogromna. Trzy stropy kamienicy runęły w dół, tworząc gigantyczną hałdę gruzu. Na szczęście budynek był pustostanem, a dostęp do niego wcześniej zamurowano. Strażacy nie spodziewają się więc, by pod gruzami znajdowały się ofiary. Mimo to, na miejscu pracują psy ratownicze, które przeszukują teren, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność osób poszkodowanych.

Specjalna grupa poszukiwawcza monitoruje stabilność pozostałej części kamienicy. Z uwagi na ryzyko dalszego zawalenia, władze miasta podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców sąsiednich budynków. Na miejscu zdarzenia pracuje również powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który oceni stan techniczny kamienicy i zadecyduje o jej dalszym losie. Najprawdopodobniej budynek zostanie wyburzony.

Akcja ratunkowa w centrum Łodzi – dlaczego kamienica runęła?

Przyczyny zawalenia się ściany nie są jeszcze znane. Policja i prokuratura prowadzą śledztwo w tej sprawie. Biorą pod uwagę różne hipotezy, w tym zaniedbania remontowe, błędy konstrukcyjne lub wpływ czynników zewnętrznych. Zdarzenie w Łodzi to kolejny przykład dramatu, jaki może rozegrać się w przypadku zaniedbanych kamienic. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie i przeprowadzanie niezbędnych remontów. W Polsce takich budynków jest wciąż wiele. Ich zły stan techniczny stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Choć zwykle są to pustostany, to jednak nigdy nie można wykluczyć przebywania w nich ludzi bezdomnych lub amatorów zwiedzania opuszczonych miejsc. Zawsze także w katastrofie budowlanej mogą ucierpieć przypadkowi przechodnie albo świadkowie zdarzenia. Akcje ratunkowe zwykle wymagają zaangażowania strażaków, policjantów, ratowników medycznych oraz psów ratowniczych.

Psy ratownicze na gruzowisku

Akcja ratunkowa w centrum Łodzi wymaga pracy nie tylko strażaków i policjantów, ale także psów ratowniczych. Odgrywają one kluczową rolę w poszukiwaniu ludzi uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. Ich węch jest o wiele bardziej czuły niż ludzki, co pozwala im wyczuć zapach żywej osoby nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Psy te są specjalnie szkolone do pracy w takich warunkach. Potrafią poruszać się po gruzowisku, omijając przeszkody i wyczuwając nawet najdrobniejsze drgania.

Gdy pies wyczuje zapach żywej osoby, zaczyna szczekać i drapać w to miejsce. W ten sposób informuje swojego przewodnika o znalezieniu poszkodowanego. Przewodnik psa zabezpiecza miejsce i wzywa strażaków do wydobycia osoby spod gruzu.

Psy ratownicze to niezawodni pomocnicy służb ratunkowych. Ich praca pozwala uratować wiele istnień ludzkich. To niezwykle odważne i inteligentne zwierzęta, które zasługują na nasz szacunek i podziw.

Poznaj też, jak pracują psy asystujące dla niepełnosprawnych.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Zjesz tam pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia