Na L4 dostaniemy 100 procent pensji

Czy już niebawem za przebywanie na L4 dostaniemy 100 procent pensji; pełne wynagrodzenie i zasiłek chorobowy

182

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na L4 dostaniemy 100 procent pensji, Gabinet lekarski
Na L4 dostaniemy 100 procent pensji, Gabinet lekarski

Czy już niebawem za przebywanie na L4 dostaniemy 100 procent pensji? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik dostaje 80 proc. wynagrodzenia za pierwsze 33 dni choroby od pracodawcy. Od 34. dnia otrzymuje zasiłek chorobowy. Osoby powyżej 50. roku życia pierwotnie otrzymywały pełne wynagrodzenie za pierwsze 14 dni choroby od pracodawcy, a od 15. dnia zasiłek chorobowy. Od stycznia 2011 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy, osoby powyżej 50 lat otrzymują pełne wynagrodzenie za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia choroby. Co do wynagrodzenia za czas choroby dla osób prowadzących własną działalność, zasiłek chorobowy wynosi 70 proc. podstawy wymiaru.

Na L4 dostaniemy 100 procent pensji. Warszawa Centrum Zdrowia Dziecka 2008; czy za czas choroby dostaniemy 100 procent wynagrodzenia
Na L4 dostaniemy 100 procent pensji. Warszawa Centrum Zdrowia Dziecka 2008

Czy to możliwe że, na L4 dostaniemy 100 procent pensji

W nowej ekipie rządowej pojawił się pomysł, by w trakcie korzystania z chorobowego wypłacane było wynagrodzenie w pełnej wysokości, bez obniżania pensji o 20 proc. Jeśli przepisy przejdą procedurę legislacyjną i wejdą w życie, nie będziemy musieli martwić się, że idąc na zwolnienie, stracimy część zarobków. W czasie choroby będziemy dostawać tyle samo pieniędzy, ile dostajemy pracując lub korzystając z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli uda się przyjąć nowe przepisy, skończą się dylematy z tym, czy przechodzić chorobę w pracy, czy też iść na zwolnienie chorobowe i wyleczyć się. To kolejny plus takiego rozwiązania.

W kontekście nowych propozycji rządu, zamierzających wypłacać pracownikom 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby. Niestety obawy pracodawców dotyczą nadużywania zwolnień lekarskich i przebywania na L4 jako dodatkowego urlopu. Planowane zmiany rodzą również konieczność przeniesienia kosztów wypłat na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co będzie obciążeniem dla społeczeństwa.

Zmiany w przepisach dotyczących wynagrodzenia za czas choroby są coraz bliżej i mogą zrównać sytuację pracowników w różnym wieku.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem Fałszywe L4 – jak sprawdzić?

Czytaj także Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 22-28.02.2024

Obejrzyj również Zasiłek chorobowy

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia