Mandat 500 zł i 12 punktów karnych już od 1 marca 2024 roku

Odłóż telefon, „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” lub płać mandat 500 zł i 12 punktów karnych.

2654

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mandat 500 zł i 12 punktów karnych już od 1 marca 2024 roku
Mandat 500 zł i 12 punktów karnych już od 1 marca 2024 roku

Po zmianie przepisów, które nastąpiły dziś czyli 1 marca 2024 roku możemy narazić się na mandat 500 zł oraz 12 punktów karnych. Od dnia dzisiejszego rozmowa przez telefon w sposób niezgodny z przepisami. Pisanie sms lub przeglądanie mediów w trakcie jazdy jest porównywalne z prowadzeniem pod wpływem alkoholu! Używanie telefonu przez kierowcę w czasie jazdy obniża koncentrację i czas reakcji na to, co dzieje się na drodze. Kierujący skupiony na ekranie telefonu nie patrzy na drogę, nie zauważa zagrożeń, co może doprowadzić do wypadku.

Dane ONZ mówią że 90% wypadków powstaje z powodu błędu kierowcy, który nie dostrzegł w porę zagrożenia.

Jak mówi nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. „Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących ale najgorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu. Należy pamiętać, że telefon zajmuje nie tylko ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję, a wtedy łatwo może dojść do tragedii.”

Z kolei Małgorzata Dąbrowska reprezentująca Yanosik mówi nam że. „Użytkowanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu mocno dekoncentruje kierowcę, który zamiast skupiać się na drodze, kieruje swój wzrok na ekran smartfona. Takie zachowanie jest niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii. Niestety wciąż wielu kierowców ma manierę sięgania po telefon „na chwilę” lub w oczekiwaniu na zielone światło czy otwarcie przejazdu kolejowego. Niestety zdarza się to także w trakcie jazdy. Naszym celem jest przypomnienie kierowcom o tym, by uwagę koncentrować na trasie, wzrok kierować na drogę, a czujność zachować zawsze na najwyższym poziomie. Dzięki temu, wspólnie uda nam się zminimalizować ryzyko powstawania wypadków, w wyniku używania telefonu w czasie jazdy i niedostrzeżenia w porę zagrożenia.”

„Na Drodze – Patrz i Słuchaj” lub płać mandat 500 zł i 12 punktów karnych
„Na Drodze – Patrz i Słuchaj” lub płać mandat 500 zł i 12 punktów karnych

Odłóż telefon, „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” lub płać mandat 500 zł i 12 punktów karnych

„Na Drodze – Patrz i Słuchaj” – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Celem działań, które będą prowadzone przez cały marzec, jest uświadamianie i przypominanie uczestnikom ruchu jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z obserwacją drogi. Więcej dowiecie się ze strony /policja.pl/Na-Drodze-Patrz-i-Sluchaj

Akcja „Łapki na kierownicę” to działania, które stanowią element większej akcji „Na drodze – patrz i słuchaj”. Organizatorami są Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Yanosik oraz firmą Screen Network S.A.

Celem ogólnopolskich działań jest uświadomienie kierowców o zagrożeniach, które powoduje używanie telefonu komórkowego, trzymanego w ręku w trakcie prowadzenia pojazdu. Akcja „Łapki na kierownicę” wystartowała 1 marca i potrwa do 31 marca.

Mandat 500 zł i 12 punktów karnych już od 1 marca 2024 roku

Artykuł 45 ust. 2 pkt 1 Ustawa Prawo o ruchu drogowym. „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Korzystanie z telefonu, umieszczonego na specjalnym uchwycie lub z zestawu głośnomówiącego czy słuchawkowego, w samochodzie jest dozwolone. To niewątpliwie bezpieczniejsza forma, trzeba tylko pamiętać aby nie rozpraszać swojej uwagi i nie ograniczać widoczności.

Jeżeli chodzi o pieszych to zgodnie art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszym zabrania się „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Niewiele osób o tym pamięta i za nieprzestrzeganie tego przepisu, piesi mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 300 zł.

Na koniec zachęcam do lektury artykułu Muzyka podczas jazdy – bezpieczna czy nie?

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie.

Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia