Donald Tusk rekomenduje wzrost VAT-u na żywność do 5 procent

Ostateczną decyzję o podwyżce podejmie minister finansów Andrzej Domański. Na podwyżkę VAT-u mają wpływ obniżające się ceny żywności i spadająca inflacja.

220

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk rekomenduje wzrost VAT-u na żywność do 5 procent - półka z pieczywem
Donald Tusk rekomenduje wzrost VAT-u na żywność do 5 procent - półka z pieczywem

Na wczorajszej konferencji prasowej Donald Tusk rekomenduje wzrost VAT-u na żywność do 5 procent. Premier dodał, że ostateczną decyzję podejmie minister finansów Andrzej Domański. Jak twierdzą przedstawiciele rządu na podwyżkę mają wpływ obniżające się ceny żywności. Donald Tusk prognozuje, że inflacja w marcu będzie nadal spadać. Ostateczna decyzja co do podwyżki jak na razie jeszcze nie zapadła.

Trzeba przypomnieć że do 31 marca 2024 w Polsce obowiązuje stawka VAT na żywność w wysokości 0 procent. 1 lutego 2022 roku nastąpiło zawieszenie w pobieraniu podatku VAT od żywności na skutek decyzji rządu premiera Mateusza Morawieckiego. W grudniu 2023 r. decyzję o przedłużeniu zawieszenia stawki VAT 0 proc. na żywność podjął były minister finansów Andrzej Kosztowniak. Koszt dla budżetu ze względu na zerową stawkę VAT w pierwszym kwartale 2024 roku wynosić będzie 2,7 mld zł. Zanim podatek VAT został całkowicie zniesiony dla produktów żywnościowych określonych w ustawie o VAT, obowiązywała stawka 5 procent. Jak dowiadujemy się do takiego właśnie rozwiązania chce dążyć premier Donald Tusk.

Podwyżka VAT nie jest jeszcze pewna chociaż Donald Tusk jest za

W resorcie finansów prace nad ustaleniem wyższej stawki VAT na żywność mają trwać do końca tygodnia. Ewentualne zmiany podwyższające VAT do 5 procent miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2024 r. Czy konsumenci będą zadowoleni z tego rozwiązania? Nie sądzę.

Na koniec zachęcam do lektury artykułu Protest rolników 6 marca, zapowiadane blokady dróg oraz Donald Tusk i utrata prawa jazdy

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! 

Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie..

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia