Jak wykonać korektę PIT-u 37 przez Internet?

Nie opłaca się czekać, aż przedawnią się zaległości podatkowe, ponieważ może skończyć to wszczęciem postępowania podatkowego i nakazem zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami.

251

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Korekta PIT-37 przez Internet
Korekta PIT-37 przez Internet poradnik online

Korekta PIT-37 przez Internet stanowi dużą oszczędność czasu i pozwala szybciej odzyskać nadpłacony podatek. Dzięki rozwiązaniom internetowym wypełnianie formularza jest prostym procesem, a w razie potrzeby, można skorzystać z pomocy ekspertów. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

Korekta deklaracji podatkowej online

Złożenie korekty do Urzędu Skarbowego (US) jest konieczne w przypadku popełnienia błędu lub pominięcia pewnych informacji przy składaniu podstawowej deklaracji podatkowej. Może to dotyczyć nieprawidłowego naliczenia podatku, uwzględnienia nienależnych ulg czy też ich pominięcia. Zanim zostanie przesłane sprostowanie deklaracji, należy dokładnie sprawdzić formularz pod kątem prawidłowości jego wypełnienia. Korekta PIT, podobnie jak zeznanie PIT może zostać złożona przez darmowy program do PIT.

Korekty PIT warto dokonać, zanim dojdzie do kontroli podatkowej, ponieważ urząd skarbowy podczas weryfikacji dokumentów może wykryć błędy. Urzędnicy skarbowi działają także w terenie, przeprowadzając kontrole w przedsiębiorstwach. Sprawdzanie ksiąg rachunkowych odbywa się rutynowo lub w przypadku zaistnienia podejrzenia co do nieprawidłowości rozliczeń podatkowych. Jeśli potwierdzą się informacje, dochodzi do postępowania podatkowego.

Korekta PIT-37 przez Internet

Korekta zeznania rocznego PIT-37 przesłana za pośrednictwem Internetu do duża oszczędność czasu. W przypadku popełnienia błędu zawsze można złożyć sprostowanie. Wysyłając korektę deklaracji PIT za pomocą darmowego programu do PIT zyskuje się:

  • gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum,
  • szybki zwrot nadpłaty podatku,
  • dostęp do wszystkich druków PIT wraz z załącznikami,
  • dostęp do PIT przez 365 dni w roku z każdego miejsca i urządzenia,
  • szybkie złożenie korekty zeznania podatkowego.

Korekta PIT online zajmuje 5 minut. Warto skorzystać z darmowego programu, zamiast stać w korkach, by dotrzeć do US, nie wspominając już o wyczekiwaniu w kolejkach.

W celu dokonania korekty deklaracji PIT-37 na etapie podglądu formularza należy ręcznie zaznaczyć kwadrat korekty, na pierwszej stronie deklaracji podatkowej. Znajduje się on nad sekcją danych podatnika. To spowoduje dołączenie wypełnionego formularza ORD-ZU. Dalszy proces korekty zeznania podatkowego nie różni się od standardowego składania deklaracji drogą elektroniczną. Formularze interaktywne posiadają funkcje korekty i pomocy, a program krok po kroku poprowadzi podatnika przez wszystkie czynności podczas wypełnienia druku.

Wypełnianie korekty zeznania podatkowego

Korekta PIT jest procesem koniecznym, gdy został popełniony błąd czy też podczas składania deklaracji podatkowej pominięto pewne informacje. Może to prowadzić również do nieprawidłowego obliczenia podatku. Jeśli nie zostały uwzględnione ulgi lub koszty podatkowe, trzeba wysłać sprostowanie i odzyskać nadpłacone środki. Korektę deklaracji PIT składa się, kiedy podatnik odliczył nienależne ulgi czy w przypadku prowadzenia firmy, niesłusznie wliczył w koszty niektóre faktury/rachunki. Takie sytuacje się zdarzają, ale po zidentyfikowaniu pomyłki trzeba skorygować pierwotną deklarację podatkową.

W niektórych sytuacjach korektę deklaracji PIT trzeba złożyć, aby uniknąć kar podatkowych z US za zaniżenie kwoty przychodu czy dochodu. Często występują sytuacje, gdy podatnicy przeoczą niektóre umowy o dzieło czy zlecenie i nie ujmą ich w zeznaniach rocznych, wówczas również muszą złożyć korektę deklaracji PIT. Wraz ze sprostowaniem zachodzi konieczność zapłaty odsetek za zwłokę, kiedy wynika z deklaracji większy podatek niż w rzeczywistości został uregulowany, występuje niższa nadpłata od wykazanej w zeznaniu lub powinna zostać zapłacona wyższa zaliczka na dany rok podatkowy.

Korekta PIT online, kiedy upłynął termin płatności podatku

Korektę PIT-37 warto złożyć przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania. Kiedy minie 5 lat następujących po roku podatkowym, w którym obowiązywał okres zapłaty podatku, nie ma sensu jej składać. Organ podatkowy po tym terminie nie ma prawa do egzekwowania należności. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że fiskus niezwykle rzadko zapomina o dłużnikach.

Nie opłaca się czekać, aż przedawnią się zaległości podatkowe, ponieważ może skończyć to wszczęciem postępowania podatkowego i nakazem zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami. Korekta PIT online może być składana w okresie 5 lat, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik podlega kontroli podatkowej lub toczy się wobec niego postępowanie podatkowe.

Korekta PIT-37 przez Internet – podsumowanie

Deklaracja PIT-37 jest najpopularniejszym formularzem PIT w Polsce, stąd często pojawiają się w niej błędy, które należy skorygować. Takie prawo przysługuje każdemu, niezależnie od tego, czy pomyłka spowoduje zwrot podatku lub konieczność uregulowania należności wobec fiskusa wraz z odsetkami. Korektę można złożyć za pomocą darmowego programu od Podatnik.info. Dostęp do deklaracji jest nieograniczony i daje możliwość intuicyjnego oraz szybkiego rozliczenia w ciągu kilku minut. Nie warto więc sięgać po tradycyjne formularze PIT – lepiej złożyć korektę zeznania rocznego przez Internet i zaoszczędzić swój cenny czas.


redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

podatki – jak zmniejszyć kwotę do zapłaty fiskusowi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia