Podnośniki wannowe dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?

Podnośniki wannowe zapewniają bezpieczny i wygodny dostęp do wanny osobom niepełnosprawnym. Dzięki nim ich codzienna higiena staje się bardziej samodzielna i komfortowa. Ma to pozytywny wpływ na jakość życia seniorów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

142

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podnośnik wannowy krzeslo-do-wanny
Podnośnik wannowy krzeslo-do-wanny

Dostosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Winda do wanny dla niepełnosprawnych czy podnośniki znacząco poprawiają komfort życia osób z ograniczoną mobilnością i ich opiekunów. Czym są podnośniki wannowe i jak wybrać odpowiedni?

Łazienka przystosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej czy starszej to przede wszystkim kwestia komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Obecność udogodnień, takich jak podnośnik wannowy czy uchwyty do przytrzymania się, pozwalają na bezpieczne wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Łazienka przystosowana do niepełnosprawnych powinna być na tyle duża, by umożliwić poruszanie się wózka inwalidzkiego. Krawędzie w meblach nie mogą być ostre, by nie stanowiły przeszkody. Podłoga powinna być wyłożona odpowiednim materiałem antypoślizgowym, by uniknąć poślizgnięcia się. Dodatkowo musi być łatwa do utrzymania w czystości.

W łazience przystosowanej dla osób niepełnosprawnych nie może zabraknąć również podnośnika przy sedesie. To znacząco poprawia samodzielność osób starszych czy o ograniczonej mobilności. Ważnym aspektem jest także odpowiednie oświetlenie, które powinno być jasne i równomiernie rozproszone, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z łazienki nawet przy ograniczonej widoczności.

Podnośnik wannowy
Podnośnik wannowy

Jak działają podnośniki wannowe?

Opiekunowie osób starszych czy niepełnosprawnych pomagają im w codziennych czynnościach. Nawet tak niepozorna sprawa, jak zachowanie higieny, może przysporzyć problemów. Wówczas rozwiązaniem są specjalistyczne urządzenia, ułatwiające transport chorego do wanny. Swoim wyglądem przypomina zwykłe krzesło. Podnośniki wannowe zostały zaprojektowane w celu ułatwienia osobom starszym i niepełnosprawnym funkcjonowania na co dzień. Dzięki nim mogą korzystać z wanny w sposób bezpieczny i komfortowy. Codzienna toaleta nie będzie sprawiała im trudności.

Wannowe podnośniki umożliwiają łatwe wejście i wyjście z wanny. Montuje się je na ścianie lub na specjalnym statywie. Ich działanie opiera się na podnoszeniu i opuszczaniu siedziska lub platformy z osobą niepełnosprawną, lub starszą. Podnośniki tego typu są uniwersalne. Pasują do większości wanien. Dostępne są modele z różnymi opcjami regulacji wysokości, odchylanymi oparciami, antypoślizgowymi powłokami, a nawet dodatkowymi uchwytami dla większego bezpieczeństwa.

Winda do wanny dla niepełnosprawnych — poznaj zalety podnośników wannowych

Główną zaletą podnośników wannowych jest ułatwienie codziennej toalety osobom starszym czy o ograniczonej mobilności. Ułatwienie wchodzenia i wychodzenia z wanny sprawia, że o utrzymanie higieny mogą zadbać osoby niepełnosprawne czy starsze. Podnośnik wannowy minimalizuje ryzyko upadków i urazów. Dzięki temu osoby starsze czy niepełnosprawne zyskują większą samodzielność na co dzień.

Podnośnik wannowy jest łatwy w obsłudze. Nie wymaga skomplikowanych czynności. To znacząco ułatwia funkcjonowanie pacjentów, jak i opiekunów osób starszych. Prosty mechanizm podnoszenia i opuszczania, pozwala na samodzielne obsługiwanie. To nie tylko zwiększa poczucie samodzielności, ale także pozwala zachować prywatność i godność użytkownika.

Podnośniki wannowe są dostosowane do wielu typów wanien. Ich uniwersalność sprawia, że mogą być używane w niemal każdej łazience. Niektóre z nich oferują także możliwość łatwego przechowywania. To znacząco ułatwia funkcjonowanie w małych łazienkach.

Podnośnik wannowy — jak wybrać odpowiedni?

Podnośnik wannowy może być elektryczny lub manualny. Elektryczne podnośniki wymagają użycia pilota do sterowania. Dzięki temu nie trzeba używać dużej siły, a sam proces przygotowania do kąpieli jest ułatwiony. Wymagają one ładowania baterii, która wystarcza zwykle na 25-40 podnoszeń. Podnośniki wannowe manualne wymagają sterowania za pomocą specjalnego pokrętła. To sprawia, że są mniej wygodne w użytkowaniu i wymagają użycia siły. Wybór pomiędzy elektrycznym lub manualnym podnośnikiem zależy od preferencji, a także budżetu.

Wybierając podnośnik, warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi. Powinien być on jak najmniej skomplikowany i pasować do każdej wanny. Winda wannowa powinna zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Antypoślizgowa powłoka pozwoli uniknąć przypadkowego upadku chorego. Odchylane oparcie sprawi, że podnośnik Kanjo będzie można dostosować do preferencji osoby niepełnosprawnej. Dobrze, jeśli podnośnik do wanny ma szeroki zakres wagowy. Solidne uchwyty, zapewnią wsparcie i stabilność podczas korzystania z urządzenia. Łatwy transport i przechowywanie to ważne kwestie, które należy rozważyć przy wyborze podnośnika.

W wyborze odpowiedniego podnośnika pomóc może lekarz lub fizjoterapeuta. Podpowiedzą, jak dobrać urządzenie do potrzeb i stopnia niepełnosprawności. Podnośnik do wanny dla seniora możemy znaleźć na stronie prolifter.pl

Jak uzyskać dofinansowanie na podnośnik wannowy?

Zakup podnośnika wiąże się z dużym wydatkiem. Brak refundacji z NFZ może powodować, że niewiele osób zdecyduje się na jego zakup. Można jednak starać się o dofinansowanie z PFRON. Wówczas wkład własny wynosi jedynie 5% wartości urządzenia. Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną przez platformę SOW. Można również złożyć go osobiście w placówce PFRON. Do wniosku należy dołączyć dokumenty takie jak:

  • zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności;
  • kserokopię dowodu osobistego;
  • kosztorys wybranego urządzenia;
  • zaświadczenie o zarobkach, pobieranej rencie lub emeryturze.

Rozpatrzenie wniosku na zakup podnośnika do wanny dla niepełnosprawnych trwa do 30 dni. W przypadku niekorzystnej decyzji wnioskodawca może się od niej odwołać.

Podnośniki wannowe zapewniają bezpieczny i wygodny dostęp do wanny osobom niepełnosprawnym. Dzięki nim ich codzienna higiena staje się bardziej samodzielna i komfortowa. Ma to pozytywny wpływ na jakość życia seniorów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

————————

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia