Collegium Humanum – ZŁOTY INTERES. Ale jak to się wszystko zaczęło?

Collegium Humanum czyli "prestiżowa" uczelnia oparta na gigantycznym oszustwie. Jak rektor Paweł Cz. zdołał otworzyć i prowadzić uczelnię, która zyskała w krótkim czasie miano "prestiżowej", pomimo wielu kontrowersji?

789

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum, rektor uczelni
wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum - ministerstwo nie wierzy uczelni

W 2018 roku na edukacyjnej mapie Polski pojawiła się nowa uczelnia – Collegium Humanum. Szkoła szybko zyskała miano prestiżowej, oferując szeroki wachlarz kierunków studiów i kusząc studentów nowoczesnymi metodami nauczania. Jednakże za fasadą imponującej oferty kryje się mroczna tajemnica – oszustwo na gigantyczną skalę.

Rektor Paweł Cz. ma na koncie kilka tytułów i…oskarżenia o plagiat

Paweł Cz., rektor Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menadżerskiej, wzbudzał szacunek ale również kontrowersje, ze względu na liczne tytuły naukowe. Posiadając tytuły profesora, doktora habilitowanego, MBA, DBA, LL.M i MPH, a także pięć dyplomów honoris causa, Pan Cz. bezwzględnie błyszczał jak gwiazda w na nieboskłonie akademickiego świata. Jego blask przyćmił jednak zarzut o plagiat. Niestety, na krótko…

Zarzuty dotyczą pracy doktorskiej Pawła Cz. z 2004 roku, poświęconej Kościołowi Mariawitów. Doktor habilitowany Marek Wroński, tropiciel plagiatów, odkrył w niej ponad sto czterdzieści stron skopiowanych z innych tekstów bez podania źródeł. Wroński alarmował o niesamodzielności pracy i naruszeniu praw autorskich, co doprowadziło do wznowienia postępowania przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów.

„Doktorat Pawła S. Czarneckiego jest pracą niesamodzielną, w znaczącym stopniu naruszającą prawa autorskie innych osób” – informował wówczas Wroński na łamach „Forum Akademickiego”, w którym prowadzi własną rubrykę.

Sprawa trafiła do senackiej komisji ds. nauczycieli akademickich w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie, gdzie rektorem był wówczas Paweł Cz. Komisja, w której zasiadały osoby podległe rektorowi, nie dopatrzyła się plagiatu. Podobnie orzekła Rada Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, utrzymując doktorat Pana Cz. w mocy.

Paweł Cz. zdążył w tym czasie zrobić habilitację (po raz kolejny poświęcił ją Mariawitom) na Uniwersytecie w Rużomberku oraz uzyskał na Słowacji profesurę.

Profesor Bogusław Śliwerski w swojej książce „Turystyka habilitacyjna Polaków na Słowację w latach 2005-2016” ujawnia, że wielu naukowców z różnych dziedzin, w tym z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ChAT, wykorzystywało bilateralne porozumienie między rządami, aby zdobywać habilitacje z dziedzin innych niż te, w których się specjalizowali.

Przykładowo, zdobywali w Rużomberku doktorat z pracy socjalnej, którego nie ma w Polsce, a następnie chwalili się dyplomem z pedagogiki lub socjologii. Ta „turystyka habilitacyjna” budzi poważne pytania dotyczące rzetelności i wiarygodności uzyskanych tytułów naukowych.

Rektor Paweł Cz. – imponująca ścieżka zawodowa

Obok kariery naukowej Paweł Cz. budował również imponującą ścieżkę zawodową. W 2006 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a następnie pełnił funkcję doradcy rektora w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji. W 2013 roku został rektorem Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

Zmiany polityczne sprzyjały rozwojowi kariery biznesowej Pana Cz., umacniając jego pozycję i wpływy w różnych sferach działalności. Wraz z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa w 2017 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące nominacji do państwowych spółek. Jednym z wymogów dla kandydatów na członka rady nadzorczej stało się posiadanie tytułu naukowego, certyfikatu lub ukończenia studiów MBA.

Paweł Cz. wykorzystał tę furtkę. W 2018 roku Instytut Studiów Międzynarodowych i Edukacji Humanum, którego był założycielem, wystąpił do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o utworzenie niepublicznej uczelni „Warszawska Wyższa Szkoła Menedżerska” z uprawnieniami do prowadzenia studiów z zarządzania. Co ciekawe, wniosek złożono, gdy Pan Cz. wciąż pełnił funkcję rektora WSM (Wyższa Szkoła Menadżerska), co oznacza, że próbował stworzyć konkurencyjną uczelnię o niemal identycznej nazwie.

Pomimo kontrowersji wokół osoby Pawła Cz., w marcu 2018 roku minister Jarosław Gowin zwrócił się o opinię w tej sprawie do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Komisja nie dopatrzyła się przeciwwskazań do utworzenia nowej uczelni, a 26 kwietnia rektor Paweł Cz. otrzymał stosowne uprawnienia.

Siedem miesięcy później, w listopadzie 2018 roku, w towarzystwie mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, która z rekomendacji Gowina wystartowała w 2019 roku do Senatu, a rok później pełniła funkcję szefowej kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, Pan Cz. otworzył pierwszą edycję studiów Executive Master of Business Administration (MBA).

Wielkie otwarcie: oddziały w Polsce i za granicą

Paweł Cz., 38-latek bez bogatego doświadczenia w prowadzeniu uczelni, otwiera własną szkołę wyższą z oddziałami w Polsce, na Słowacji, w Czechach i Uzbekistanie. Jak to możliwe?

Pan Cz. twierdzi, że uczelnia nie jest jego własnością, a jedynie posiada prawa założycielskie. Utworzenie Collegium Humanum miało być wynikiem jego wieloletniej pracy i marzeń. Na pytanie o środki finansowe odpowiada, że Instytut Studiów Międzynarodowych i Edukacji Sp. z o.o., którego jest prezesem, zagwarantował kapitał założycielski z majątku własnego i pożyczki bankowej.

Jednak według doniesień „Newsweeka” kluczem do sukcesu Pawła Cz. jest Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. To on miał sygnować przedsięwzięcie swoim nazwiskiem i wizerunkiem, co ułatwiło pozyskanie Pawłowi Cz. niezbędnych zgód i kontaktów.

Pojawiły się również doniesienia, że Paweł Cz. jest bratankiem Ryszarda Czarneckiego, jednak obaj Panowie stanowczo zaprzeczają. „Nie jestem spokrewniony z Panem Europosłem Ryszardem Czarneckim. To zbieżność nazwisk” – mówi rektor Cz.

Paweł Cz. i Ryszard Czarnecki – Nieścisłości w kontekście współpracy

Rektor Cz. upiera się, że współpraca z europosłem Ryszardem Czarneckim rozpoczęła się dopiero w 2020 roku, po założeniu uczelni. Jednakże, analiza faktów wskazuje na wcześniejsze powiązania pomiędzy nimi. Collegium Humanum z dumą poinformowało, że już w marcu 2019 roku europoseł wygłosił wykład inauguracyjny dla studentów MBA, co potwierdzają zdjęcia z uroczystości.

Tego samego dnia Ryszard Czarnecki został także członkiem konwentu uczelni. Wraz z nim do tego organu doradczego dołączyli: profesor Ireneusz Nawrot, prezes spółki Sygnity Mariusz Nowak (z którym rektor Cz. ma powiązania poprzez członkostwo w radzie nadzorczej jednej ze spółek-córek Sygnity), profesor Sławomir Bukowski, oraz ksiądz profesor Tadeusz Bąk, który pośrednio jest powiązany ze sprawą dotyczącą polskich dyplomów zdobywanych na słowackich uczelniach.

Warto przypomnieć, że europoseł Czarnecki miał już wcześniej kłopoty związane z rozliczaniem unijnych delegacji, gdy Unijna instytucja OLAF oskarżyła go o wyłudzenie 100 tysięcy euro na tzw. kilometrówki. Mimo oświadczenia Ryszarda Czarneckiego, jakoby dojeżdżał na posiedzenia z Jasła samochodem, jego asystenci zeznali, że oświadczenia te są niezgodne z prawdą.

Według doniesień medialnych, europoseł Czarnecki wykorzystał swoje wpływy w Polskim Komitecie Olimpijskim, co zaowocowało uzyskaniem przez rektora Collegium Humanum posady w biurze marketingu. W rewanżu, rektor Cz. miał nagrodzić europosła poprzez nadanie dyplomu jego żonie, Emili Czarneckiej, która ukończyła w 2021 roku studia podyplomowe Master of Laws (LL.M.) w Collegium Humanum.

Dodatkowo, wcześniej zdobyła dwa tytuły MBA. Obecnie, Emilia Czarnecka zasiada w radzie nadzorczej spółki Armatura Kraków, będącej częścią PZU.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia