Ks. Michał O. z fundacji Profeto zatrzymany w związku z aferą Funduszu Sprawiedliwości

Fundacja Profeto otrzymała środki na budowę placówki, co miało być głównym celem wydatkowania dotacji, pomimo że realizacja zadań związanych z pomocą pokrzywdzonym planowana była jedynie na ostatni rok umowy.

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ks Michał Olszewski
ks Michał Olszewski z fundacji Profeto

Ks. Michał O. znalazł się w centrum uwagi po tym, jak usłyszał zarzuty związane z przyznaniem Fundacji Profeto, której jest prezesem, ponad 66 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości. Krytyka skupiła się na tym, że fundacja miała otrzymać dotację mimo niespełniania wymogów formalnych i merytorycznych. Prawnikiem księdza jest Krzysztof Wąsowski, który ostro zareagował na doniesienia medialne dotyczące okoliczności zatrzymania swojego klienta. A bratem prezes Alior Banku.

Dziwne okoliczności zatrzymania, kobieta? jaka kobieta?

Adwokat Wąsowski podkreślił, że ks. Michał O. został zatrzymany w nietypowych okolicznościach. Spędzał noc na poddaszu w domu jednego z pracowników Radia Profeto, daleko od luksusów, które sugerowały media. Informacja ta była odpowiedzią na plotki o rzekomym zatrzymaniu księdza w romantycznych czy skandalizujących okolicznościach.

Kontrowersje wzbudziła również relacja dziennikarki Justyny Dobrosz-Oracz, która sugerowała, że ksiądz został zatrzymany w hotelu w towarzystwie kobiety. Prawnika zbulwersowały te doniesienia, zwłaszcza że pochodziły one z profilu dziennikarki na portalu społecznościowym, co mogło sugerować próbę dyskredytacji ks. Michała O.

Wśród zarzutów stawianych księdzu i Fundacji Profeto znalazła się kwestia nieuprawnionego uczestnictwa fundacji w konkursie. Chodzi o konkurs na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości oraz jej niezasłużone zwycięstwo. To podważało zasadność przyznania rekordowej kwoty fundacji, której działalność nie była bezpośrednio związana z pomocą ofiarom przestępstw.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości źle dysponowane?

Raport NIK z 2021 roku ujawnił, że większość środków z Funduszu Sprawiedliwości była przeznaczana na inne cele niż statutowe. Czyli inne niż wsparcie dla pokrzywdzonych przestępstwami. Znacząca część finansowania trafiła do organizacji, które nie miały doświadczenia w świadczeniu takiej pomocy, w tym do Fundacji Profeto.

Fundacja Profeto otrzymała środki na budowę placówki, co miało być głównym celem wydatkowania dotacji, pomimo że realizacja zadań związanych z pomocą pokrzywdzonym planowana była jedynie na ostatni rok umowy. Taki rozkład wydatków rodził pytania o rzeczywiste priorytety i efektywność wykorzystania środków publicznych.

Cała sytuacja wokół Fundacji Profeto i ks. Michała O. rzuca cień na zarządzanie Funduszem Sprawiedliwości i wskazuje na potrzebę głębszej analizy oraz ewentualnej reorganizacji sposobu przyznawania i monitorowania dotacji, aby lepiej służyły one swojemu głównemu celowi – wsparciu ofiar przestępstw.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia