Tysiące osób z cukrzycą typu 1 otrzyma “sztuczną trzustkę” – na razie tylko w Anglii

Świetne rozwiązanie, pozwalające na normalne funkcjonowanie osób z tą podstępną chorobą.

106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sztuczna trzustka - pomiar glikemii, przy pomocy glukometru. Dłonie w niebieskich lateksowych rękawiczkach, przykładają przyrząd do nakłutego palca.

NHS England (Narodowa Służba Zdrowia) poinformowała, że masowe wdrożenie sztucznej trzustki opiera się na udanym pilotażu technologii. Obejmował on 835 dorosłych oraz dzieci, którym dostarczono urządzenia do poprawy zarządzania ich stanem zdrowia. Sztuczna trzustka

Angielskie dzieci i dorośli, żyjący z cukrzycą typu 1 mają otrzymać “sztuczną trzustkę” w ramach wdrażanej przez NHS inicjatywy. To przełomowe urządzenie, w sposób ciągły monitoruje poziom glukozy we krwi. Po czym automatycznie dostosowuje ilość podawanej za pomocą pompy insuliny. System nazywa się Hybrydowym Systemem Zamkniętej Pętli, czasami określanym jako „sztuczna trzustka”. W nim monitor poziomu cukru we krwi, pompa insulinowa oraz oprogramowanie na telefonie diabetyka współpracują ze sobą. Wdrażany system, eliminuje konieczność ciągłego nakłuwania palca i pomiarów poziomu cukru we krwi, a także ręcznego wstrzykiwania odpowiedniej dawki insuliny. Niewątpliwie pozwoli on zapobiegać zagrażającym życiu atakom hipoglikemii oraz hiperglikemii, które mogą prowadzić do drgawek, śpiączki, a nawet śmierci osób żyjących z cukrzycą typu 1. Obecnie w Anglii żyje ponad 269 000 osób z tą chorobą, a zidentyfikowanie i leczenie tej choroby kosztuje angielski NHS około 10 miliardów funtów rocznie, czyli 10% całego budżetu.

Sztuczna trzustka pozwala normalnie żyć

Pośród osób, które już korzystają z tego rozwiązania, znajduje się 64-letni Les Watson z West Devon, który od prawie 44 lat choruje na cukrzycę typu 1. Używa on telefonu, aby sprawdzić poziom glukozy we krwi, który współpracuje z sensorem umieszczonym na jego ramieniu oraz pompą insulinową. Według niego, nareszcie może spać spokojnie i nie stresować się aktualnym poziomem glikemii, o który dba „sztuczna trzustka”.

Jak powiedziała Dr Clare Hambling, krajowy dyrektor kliniczny ds. cukrzycy – „To kolejny przykład, jak NHS przoduje w opiece zdrowotnej, wprowadzając te przełomowe urządzenia w całej Anglii w ciągu najbliższych pięciu lat. Ta transformacyjna technologia ma moc zdefiniowania na nowo życia osób z cukrzycą typu 1, obiecując lepszą jakość życia, jak również wyniki kliniczne”.

Cukrzyca jest niezwykle podstępną chorobą, którą łatwo przeoczyć. Jeśli więc ciągle jesteś spragniony, pijesz dużo płynów i często oddajesz mocz; odczuwasz ciągłe zmęczenie, irytujesz się z byle powodu, a do tego tracisz na wadze, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu ponieważ są to jedne z objawów cukrzycy. Nie leczona cukrzyca prowadzi do wielu powikłań i niszczy narządy wewnętrzne. W Polsce mamy refundowane przez NFZ, systemy kontroli glikemii. Dostępne są pompy insulinowe, systemy stałej kontroli poziomu glukozy we krwi itp. Na „sztuczną trzustkę”, refundowaną przez NFZ przyjdzie nam jeszcze poczekać.

(Źródło:SkyNews)

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia