Orlen zwiększa przesył gazu z Norwegii do Polski o 30%

Grupa Orlen poinformowała o znaczącym wzroście przesyłu gazu do Polski z własnego wydobycia w Norwegii.

110

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Orlen zwiększa przesył gazu z Norwegii do Polski o 30%
Orlen zwiększa przesył gazu z Norwegii do Polski o 30%

Wzrost o ponad 30% oznacza dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu rocznie. Zwiększenie przesyłanego surowca stanowi ważny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wzrost przesyłu jest efektem przejęcia spółki Kufpec Norway. A także – przekierowania do Polski całej przypadającej na nią produkcji gazu od 1 kwietnia 2024 roku. To działanie wpisuje się w strategię Orlenu, zakładającą zwiększenie wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do ponad 6 mld m3 gazu rocznie do 2030 roku.

Norweski Szelf Kontynentalny kluczowym rynkiem dla Orlenu

„Norweski Szelf Kontynentalny jest dla nas kluczowym rynkiem z punktu widzenia pozyskania gazu niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju krajowej gospodarki oraz zaspokojenia potrzeb naszych klientów” – powiedział p.o. prezesa Orlenu, Witold Literacki.

„Skutecznie dążymy do tego, aby jak największa część surowca przesyłanego do Polski z Norwegii pochodziła z własnego wydobycia. Przykładem jest przejęcie Kufpec Norway, które pozwoliło zwiększyć wydobycie o ponad miliard metrów sześciennych rocznie. Od 1 kwietnia cały ten dodatkowy gaz jest kierowany do kraju, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne odbiorców i umożliwiając Grupie dalszą optymalizację kosztów pozyskania surowca” – dodał Literacki.

Złoże Adriana większe niż szacowano

Pod koniec lutego Orlen informował o wynikach odwiertu rozpoznawczego PGNiG Upstream Norway na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim. Potwierdził on, że złoże Adriana zawiera 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej gazu ziemnego i kondensatu, co jest wartością wyższą niż szacowano.

Dane zebrane podczas odwiertu wskazują na bardzo dobre właściwości złożowe, co może mieć pozytywny wpływ na opłacalność jego eksploatacji.

Wzrost przesyłu gazu z Norwegii to dobra wiadomość dla Polski. Dywersyfikacja dostaw i zwiększenie wydobycia z własnych złóż to kluczowe czynniki dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w długiej perspektywie.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia