Iran zaatakował w nocy Izrael!

Iran wystrzelił w nocy na Izrael ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 proc. z nich zostało zestrzelonych, co jest "znaczącym sukcesem strategicznym" - oświadczyło w niedzielę rano izraelskie wojsko. "Izrael i jego sojusznicy udaremnili irański atak" - podkreślił rzecznik armii.

136

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pogrzeb zabitych w Damaszku Irańczyków zgromadził tłumy żądne odwetu


Iran dokonał nocnego ataku w kierunku Izraela, wysyłając ponad 300 dronów i rakiet, z których 99 procent zostało zestrzelonych przez izraelską obronę przeciwlotniczą – ogłosiło izraelskie wojsko w niedzielę. Mimo skuteczności obrony, jeden z ataków ranił siedmioletnią dziewczynkę w Izraelu, a inny spowodował lekkie uszkodzenia na bazie wojskowej.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił wspólną obronę, pisząc na mediach społecznościowych: „Przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy”. Atak został uznany przez irańskie siły zbrojne i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku.

Prezydent USA Joe Biden podtrzymał wsparcie dla Izraela, zapowiadając zwołanie spotkania przywódców G7 w celu skoordynowanej reakcji dyplomatycznej na atak Iranu. Szef Pentagonu Lloyd Austin wezwał Iran do natychmiastowego powstrzymania dalszych ataków i deeskalacji napięć, informując, że Stany Zjednoczone zestrzeliły „dziesiątki” dronów i rakiet wystrzeliwanych z różnych regionów, w tym Iranu, Iraku, Syrii i Jemenu.

Dlaczego Iran zaatakował Izrael?

Nocny atak Iranu na Izrael to odwet za przeprowadzony 1 kwietnia izraelski atak na placówkę dyplomatyczną w Damaszku, stolicy Syrii. W którym zginęło siedmiu członków irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Wśród zabitych było dwóch generałów odpowiadających za zagraniczne działania militarne Iranu – szef elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds w Syrii, Libanie i na ziemiach palestyńskich Mohammad Reza Zahedi oraz jego zastępca Mohammad Hadi Hadżi Rahimi.

Reakcje po ataku Iranu na Izrael

CNN informuje, powołując się na wysokiego rangą urzędnika rządowego. Biden powiedział Netanjahu w rozmowie telefonicznej, iż USA nie będą „angażować się w operacje ofensywne przeciwko Iranowi”. Pomimo jego wkładu wojskowego w samoobronę Izraela.

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia