Zakaz e-papierosów jednorazowych

Zakaz jednorazowych e-papierosów i szybka edukacja młodzieży. Izabela Leszczyna poinformowała w Radiu ZET, że premier Donald Tusk popiera zakaz sprzedaży młodzieży e-papierosów

185

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zakaz jednorazowych e-papierosów
Zakaz jednorazowych e-papierosów

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w Radiu ZET, że premier Donald Tusk popiera pomysł sprzedaży i zakaz e-papierosów jednorazowych dla młodzieży. „Ustawę mam gotową, ale jesteśmy przed podjęciem decyzji” – powiedziała minister. Dodała, że spotka się z wiceprezesem biura do spraw substancji chemicznych, aby omówić szczegóły. Zielone światło od premiera i gotowa ustawa gotowa da być może decyzję o wprowadzeniu zakazu.

Istnieje możliwość wprowadzenia zakazu już przed wakacjami, jeśli zostanie zastosowana procedura „decyzji ogłoszonej”. W takim przypadku KE zdecyduje, czy zakaz będzie stały, czy tymczasowy. Jeśli ta opcja nie będzie możliwa, proces legislacyjny będzie dłuższy, jak w przypadku Belgii która zakazała jednorazowych e-papierosów od stycznia 2026 roku.. Wtedy być może wejście ustawy w życie nastąpi najwcześniej jesienią tego roku. Przykładem gdzie o zdrowiu swoich obywateli decyduje rząd a nie narzucone przepisy jest Wielka Brytania, która jest poza UE i mogła przeprowadzić proces na swoich warunkach i w wybranym przez siebie terminie.

e-papierosy. Zakaz jednorazowych e-papierosów i szybka edukacja młodzieży
e-papierosy. Zakaz jednorazowych e-papierosów i szybka edukacja młodzieży

Zakaz e-papierosów jednorazowych i szybka edukacja młodzieży

W związku z alarmującymi danymi o rosnącej popularności e-papierosów wśród młodzieży, resort zdrowia planuje akcję edukacyjną w szkołach w maju i czerwcu. Badania CBOS pokazują że jedna czwarta osób poniżej 18 roku życia przyznaje się do palenia e-papierosów. Jak możemy się dowiedzieć rynek jednorazowych e-papierosów rośnie lawinowo, a ich sprzedaż w Polsce gwałtownie wzrasta. W 2022 roku sprzedano 32 mln, a w 2023 roku już ponad 100 mln sztuk. Rynek ten jest wart 2 mld zł.

Politycy tacy jak Małgorzata Niemczyk (KO), przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom, ostrzegają i alarmują o zagrożeniach przed niebezpieczeństwami płynącymi z e-papierosów dla zdrowia, szczególnie dzieci i młodzieży. Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów to kolejny krok w walce z uzależnieniami wśród młodych ludzi. Oprócz działań edukacyjnych, rząd ma podjąć również inne kroki,  zwiększające nakłady na profilaktykę i leczenie uzależnień. Miejmy nadzieję że deklaracje czyny zostaną wprowadzone w życie i zdrowie młodzieży nie będzie narażone na tego typu pokusę.

Zachęcam do lektury artykułu – Palenie marihuany od 1 kwietnia, to nie żart

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia