Gdzie nie wolno grillować? – Mandaty nawet do 5000 zł

Gdzie bezpiecznie rozpalić grilla w majówkę lub ciepły wieczór?

153

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

gdzie nie wolno grillować? - ryba pieczona na grillu
gdzie nie wolno grillować? - warto znać zasady i uniknąć mandatu

Sezon grillowy właśnie się rozkręca, a wraz z nim majówka, idealny czas na spotkania w plenerze. Warto jednak wiedzieć, gdzie nie wolno grillować, aby nie narazić się na wysoki mandat oraz inne nieprzyjemne konsekwencje.

Pamiętajmy, że nie wszędzie możemy rozpalić grilla bez narażania się na kary i nieprzyjemności. Rozpalanie ognia i korzystanie z grilla na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu jest surowo zabronione. Wyjątek stanowią wyznaczone do tego miejsca. Kary za złamanie zakazu sięgają 5000 zł. Pamiętajmy, że lasy są szczególnie narażone na pożary, a ogień rozprzestrzenia się tam błyskawicznie. Niebezpieczeństwo pożaru jest większe latem lub późną wiosną, gdy panują wysokie temperatury, a nawet upały. Dodatkowo, dym z grilla może być szkodliwy dla drzew i zwierząt leśnych. Warto też pamiętać, że regulaminy parków, plaż i innych miejsc publicznych mogą zawierać zakazy grillowania. Podobna sytuacja panuje nad rzekami i jeziorami. Choć polskie prawo nie zakazuje grillowania nad wodą, takie obostrzenie może narzucić właściciel danego terenu.

Gdzie nie wolno grillować? – Balkony i ogródki działkowe

Teoretycznie przepisy nie zabraniają grillowania na balkonach i tarasach, ale ostateczny głos ma spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa lub zarządca terenu. Rozpalanie grilla na balkonach często jest zakazane ze względu na ryzyko pożaru i uciążliwy dym dla sąsiadów. Mimo braku prawnego zakazu, sąsiedzi mogą wezwać straż miejską powołując się na uciążliwość hałasu i dymu. Zapach dymu z grilla może być bardzo uciążliwy dla osób z alergiami lub astmą, a ponadto osiadać na praniu i meblach balkonowych sąsiadów. W takiej sytuacji lepiej wybrać grill elektryczny lub gazowy, którego używanie nie łączy się z takimi niedogodnościami.

Grillowanie na działce jest dozwolone, ale pod warunkiem, że nie zakłóca spokoju sąsiadów. Dym i intensywny zapach grilla mogą być dla nich uciążliwe. Warto przed rozpaleniem grilla zorientować się, czy regulamin danego ROD dopuszcza grillowanie i jakie są ewentualne ograniczenia.

Grzywny do 5000 zł

Warto wiedzieć, gdzie nie wolno grillować, aby uniknąć mandatu lub innych nieprzyjemności. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, pozostawienie urządzeń energetycznych lub cieplnych w stanie mogącym doprowadzić do pożaru, podlega karze grzywny lub nagany. Wysokość grzywny uzależniona jest od decyzji strażnika miejskiego lub funkcjonariusza policji i może sięgać nawet 5000 zł. Należy również pamiętać, że w przypadku zaniedbania zasad bezpieczeństwa i doprowadzenia do pożaru, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób lub mienia wielkich rozmiarów, grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. Możemy zostać także dotkliwie ukarani za grillowanie w lesie lub w odległości mniejszej niż 100 metrów od jego granicy. W takich sytuacjach kara grzywny może sięgnąć również do 5000 zł. Dodatkowo, za rozpalanie grilla na balkonie, które zakłóca spokój sąsiadów, otrzymamy mandat w kwocie 500 zł. Grillowanie to przyjemność, która powinna kojarzyć się z relaksem i beztroską, a nie stresem i mandatami.

Przeczytaj o tym, ile wydamy na grilla podczas tegorocznej majówki?

Poznaj też naszą Kulinarną Nawigację. Podpowiadamy, jak grillować, aby jedzenie było pyszne i zdrowe.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona smaczne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia