Ukraina. Królewska wizyta w cieniu wojny

Księżna Edynburga Zofia (z domu Rhys-Jones) odbyła niezapowiedzianą wizytę w pogrążonej wojną Ukrainie. Księżna Zofia jest żoną najmłodszego syna królowej Elżbiety II, księcia Edwarda.

101

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ukraina. Królewska wizyta w cieniu wojny. Na zdjęciu Księżna Edynburga, Zofia.
Ukraina. Królewska wizyta w cieniu wojny. Na zdjęciu Księżna Edynburga, Zofia.

Jest to pierwsza wizyta członka brytyjskiej rodziny królewskiej w tym kraju od czasu wybuchu pełnowymiarowej inwazji Rosji, w lutym 2022 roku.

Królewska wizyta. Wsparcie dla ofiar wojny

Księżna spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego małżonką, Ołeną Zełenską, aby omówić działania na rzecz wsparcia ofiar przemocy seksualnej związanej z konfliktem. Podkreśliła ona również istotną rolę kobiet w niesieniu pomocy ofiarom traumy i zapewnianiu opieki psychiatrycznej dzieciom.

„Księżna Zofia przybyła na Ukrainę reprezentując brytyjski MSZ, by okazać solidarność z ofiarami wojny. Jak również, w związku ze swoją aktywnością na rzecz wspierania osób, które padły ofiarą przemocy seksualnej w czasie konfliktu zbrojnego” – czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Wizyta księżnej Zofii w Ukrainie to mocny gest solidarności z narodem, który od ponad dwóch lat zmaga się z rosyjską agresją. Księżna spotkała się z ofiarami przemocy seksualnej i tortur, a także z dziećmi, które zostały przymusowo deportowane do Rosji, a następnie powróciły na Ukrainę.

„Jest prawdą, że kobiety i dziewczęta płacą najwyższą cenę, jeśli chodzi o sposób, w który są doświadczane (konfliktem). Sposób, w który mogą być wykorzystane jako broń na wojnie” — tłumaczyła księżna podczas wizyty. „Gwałt jest wykorzystywany jako sposób na poniżenie, zdegradowanie i zniszczenie. Musimy zrobić więcej, aby do tego nie dopuszczać” – podsumowała.

Podczas pobytu w Kijowie księżna złożyła hołd ofiarom masakry w Buczy, mieście, w którym rosyjskie wojska dopuściły się zbrodni wojennych. W tym brutalnych gwałtów, tortur i egzekucji. Odwiedziła również „Drogę do Życia”, most, który odegrał kluczową rolę w ukraińskim ruchu oporu. Następnie zaś, stał się ważną trasą ucieczki dla ludzi uciekających przed rosyjską okupacją.

Księżna Zofia znana jest z zaangażowania w walkę z przemocą seksualną i wykorzystywaniem seksualnym. W przeszłości odwiedziła inne strefy konfliktu, takie jak Kosowo, Sierra Leone czy Sudan Południowy. Ale również Demokratyczną Republikę Konga i Kolumbię, gdzie aktywnie wspierała ofiary przemocy seksualnej.

Rodzina królewska potępia rosyjską inwazję

Wizyta księżnej Zofii na Ukrainie to kolejny dowód na silne wsparcie Wielkiej Brytanii dla tego kraju. Wielka Brytania jest jednym z głównych sojuszników Ukrainy na Zachodzie. Przekazała temu krajowi już ponad 4,7 miliarda funtów bezzwrotnej pomocy wojskowej.

Rodzina królewska wyraźnie potępia inwazję rosyjską na Ukrainę. W lutym, podczas drugiej rocznicy wojny, król Karol III ostro skrytykował działania Moskwy, nazywając je „niesprowokowanym atakiem” i „nieopisaną agresją”. Wyraźnie okazuje swoje wsparcie dla Ukrainy i podczas zagranicznych wizyt podkreśla wagę wsparcia sojuszniczego dla Kijowa.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia