Protest rolników i „Solidarności” dziś w Warszawie

W samo południe na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się protest rolników i "Solidarności". Organizatorzy zapraszają wszystkich przeciwników polityki Zielonego Ładu do udziału w wydarzeniu.

202

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Protest rolników i Solidarności Demonstracja 10 maja 2024 - Precz z zielonym ładem
Protest rolników i Solidarności Demonstracja 10 maja 2024 - Precz z zielonym ładem

.Protest przeciwko unijnej polityce klimatycznej organizowany przez NSZZ „Solidarność” i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” odbędzie się 10 maja o godzinie 12 w Warszawie. Głównym postulatem manifestacji jest przeprowadzenie referendum w sprawie odrzucenia polityki klimatycznej UE zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie. 

23 kwietnia przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz członek Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” Marek Boruc przedstawili pytanie referendalne dotyczące odrzucenia polityki klimatycznej w obecnym kształcie. „Czy jest pani/pan za zobowiązaniem prezydenta RP, parlamentu RP, rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej w obecnym kształcie, zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie?” Podczas protestu będzie prowadzona zbiórka podpisów. Organizatorzy spodziewają się zebrania kilkudziesięciu tysięcy podpisów. Pełnomocnikiem do spraw referendum został Piotr Duda. W przypadku odrzucenia wniosku referendalnego, związki zapowiadają plan B, który nie został ujawniony.

Wielka demonstracja Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” [RELACJA NA ŻYWO]

Aktywna Mapa protestów – jest na bieżąco aktualizowana.

Protest rolników i Solidarności dziś w Warszawie - Orka okupuje Sejm
Protest rolników i Solidarności dziś w Warszawie – Orka okupuje Sejm

Protest rolników – Orka okupuje Sejm

Strajkujący rolnicy z związku Orka ogłosili rozpoczęcie strajku okupacyjnego w Sejmie, domagając się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Protestują przeciwko przepisom z Europejskiego Zielonego Ładu. Na konferencji prasowej w Warszawie dodał, że rolnicy nie czują się reprezentowani przez żadną partię, a krytykowali również Michała Kołodziejczaka, wiceministra rolnictwa. Rolnicy odczuwali brak wsparcia i zrozumienia ze strony rządu.

Jeden z rolników powiedział: „Pan Kołodziejczak jasno pokazał, po co wszedł do Sejmu. O zdrajcach polskiego narodu nie mówimy. Środowisko rolnicze nie popiera go. Nie powinien zostać wiceministrem rolnictwa. Jego filmiki, jakie robił na gospodarstwie, trwały pięć minut i wracał na Warszawę. Za dużo mam do powiedzenia o panu Kołodziejczaku. Rolnicy dostali od policji baty. Mógł rzucić tekę ministra, być może rolnicy by mu wybaczyli”. Rolnicy wystąpili o wejściówki, prosząc wszystkie ugrupowania będące w Sejmie. Mariusz Borowiak, jeden z działaczy Orki, przebywający obecnie w Sejmie powiedział. „Żebyśmy nie byli upolitycznieni, poprosiliśmy wszystkie partie, które są w Sejmie o to, aby wydały nam przepustki”.  Pozytywnie zareagowali posłowie PiS (13 wejściówek) i Konfederacji (1 wejściówka). Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział że posłowie zostaną ukarani. ROLNICY OSTRO DO KOŁODZIEJCZAKA! „JESTEŚ ZDRAJCĄ NARODU

Petycje w sprawie odejścia od Zielonego Ładu

Manifestacja rolników i „Solidarności” planuje wystartować o godzinie 12 z placu Zamkowego w Warszawie. Przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej Związkowcy chcą przekazać petycje w sprawie odejścia od Zielonego Ładu i polityki ekologicznej UE – mówił Duda na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej „S”. Tą samą petycję przekażą marszałkowi Sejmu. Zgromadzenie ma charakter apolityczny, a każdy obywatel Polski może wziąć w nim udział. Organizatorzy zapraszają wszystkich przeciwników polityki Zielonego Ładu do udziału.

Protest rolników i „Solidarności”, czy Policja znów użyje siły

Demonstracja będzie dodatkowo zabezpieczona przez służby Solidarności i zapewniono, że nie będzie prowokacji. Piotr Duda zaapelował do szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego, aby policja nie prowokowała demonstrantów – nie była w pełnym rynsztunku, tylko uśmiechnięta. Podał, że ze strony Solidarności kilkaset osób będzie zabezpieczało przemarsz. – Nasze służby będą wyłapywać prowokatorów policyjnych, jeżeli tacy będą, będziemy dokonywać tak zwanych zatrzymań obywatelskich, jeżeli będzie potrzeba. My sobie nie pozwolimy, aby w tym dniu zadziało się coś złego.

Stołeczna policja podała że. „W zabezpieczenie protestu zaangażowani są policjanci ze wszystkich jednostek podległych Komendantowi Stołecznemu Policji w tym: prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej, a także zespołu antykonfliktowego, którego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom kryzysowym i łagodzenie emocji. Dzięki wsparciu Komendanta Głównego Policji o bezpieczeństwo będą także dbali policjanci z innych garnizonów”.

Protest może potrwać nawet do godziny 22:00.

Na koniec zachęcam do lektury – Tędy nie przejedziesz! 200 tysięcy protestujących w Warszawie oraz Protest rolników 9.02.2024

Wczorajszy protest rolników w Poznaniu
Wczorajszy protest rolników w Poznaniu

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia