Black Hawk. Bezprawne działania wiceszefa MSWiA? Jest śledztwo.

Prokuratura podjęła śledztwo w sprawie śmigłowca Black Hawk. Czy były wiceszef MSWiA wywierał nacisk na policję?

119

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Twarz ministra Wąsika.
Cudem nikt nie zginął...

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła śledztwo w sprawie rzekomego przekroczenia uprawnień przez byłego wiceszefa MSWiA, Macieja Wąsika. Incydent dotyczy udziału policyjnego śmigłowca Black Hawk w pikniku z sierpnia 2023 roku, który zakończył się zerwaniem linii energetycznej. Black Hawk. Bezprawne działania wiceszefa MSWiA? Jest śledztwo.

Black Hawk. Bezprawne działania wiceszefa MSWiA? Jest śledztwo.

Śledztwo ma wyjaśnić, czy Wąsik wywierał nacisk na policjantów, aby zgodzili się na wykorzystanie śmigłowca w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Wąsik, pełniący funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2019–2023, jest podejrzewany o wywieranie wpływu na osoby decyzyjne w Komendzie Głównej Policji w celu uzyskania zgody na udział śmigłowca Black Hawk w pikniku pod Sarnową Górą.

Zawiadomienie w tej sprawie złożyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Szymon Bann, potwierdził wszczęcie śledztwa oraz podkreślił, że działania te będą miały na celu wyjaśnienie rzekomego działania na szkodę interesu publicznego.

Dobrze, że nikt nie zginął

Incident, który stał się przedmiotem śledztwa, miał miejsce 20 sierpnia 2023 roku. Było to w czasie pikniku upamiętniającego 103. rocznicę bitwy pod Sarnową Górą niedaleko Ciechanowa. Oprócz tego podczas wydarzenia śmigłowiec Black Hawk zerwał przewód odgromowy linii energetycznej. Wywołało reakcję Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

W marcu br. ówczesny szef MSWiA, Marcin Kierwiński, ogłosił wyniki przeprowadzonej kontroli w związku z incydentem. W ramach tych działań zapowiedziano zawiadomienie do prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez Macieja Wąsika, ponadto przez inspektora Jarosława Siekierskiego.

Rola Wąsika w tym wydarzeniu została podkreślona przez Kierwińskiego. Oprócz tego stwierdził, że był on aktywnie zaangażowany w decyzje dotyczące użycia śmigłowca. Ponadto drugie zawiadomienie MSWiA dotyczyło inspektora Jarosława Siekierskiego, odpowiedzialnego za nadzór nad wyjaśnieniem incydentu.

Śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy lotniczej prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku, Zamierza przesłuchać Wąsika i byłego komendanta głównego policji, Jarosława Szymczyka.

Rzecznik MSWiA, pytany o te działania, potwierdził złożenie zawiadomień. Ponadto dodał, że służby są zobowiązane do rzetelnego wyjaśnienia wszelkich incydentów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu publicznemu.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika jest kolejnym etapem próby wyjaśnienia incydentu. Ponadto wzbudził wiele kontrowersji i obaw o bezpieczeństwo publiczne.

Czytaj o innych kłopotach ministra Macieja Wąsika. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wezwani do prokuratury.


Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia