Twarzą w twarz z przemocą domową.

W rozmowie z Moniką Kajką, zastępcą dyrektora OPS w Legionowie, oraz przewodniczącą zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz zastępcą zespołu Interdyscyplinarnego Piotrem Modzelewskim, odkryjemy kulisy walki z tym zjawiskiem oraz działania podejmowane na rzecz jego zwalczania.

75

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przemoc domowa to zjawisko, które niestety jest nadal powszechne i dotyka wiele osób na całym świecie. Definiuje się ją jako wszelkie działania lub zaniedbania, które prowadzą do fizycznego, psychicznego, seksualnego czy ekonomicznego krzywdzenia przez jednego członka rodziny lub współmieszkańca wobec innego. Zazwyczaj ma to charakter cykliczny i wzmacnia się z czasem, tworząc toksyczną atmosferę w domu. W celu zwalczania tego zjawiska istnieją różne instytucje i programy, a jednym z kluczowych narzędzi jest Procedura „Niebieskiej Karty”. Jest to mechanizm, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom doznającym przemocy domowej poprzez szybką reakcję różnych instytucji i podmiotów na sygnały o jej występowaniu.

Procedura ta skupia się na dwóch głównych grupach osób: osobach doznających przemocy domowej oraz osobach stosujących przemoc. Pierwsza grupa to osoby, które są bezpośrednimi ofiarami przemocy w swoim domu lub związane z nią. Druga grupa to osoby, które sprawują przemoc wobec innych członków rodziny lub współmieszkańców. Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” może być zainicjowane przez różne osoby i instytucje, takie jak pracownicy socjalni, policjanci, nauczyciele czy przedstawiciele służby zdrowia. Istotą procedury jest szybkie zareagowanie na sygnały o przemocy domowej oraz podjęcie odpowiednich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom i zakończenie sytuacji przemocy.

W ramach procedury „Niebieskie Karty” przeprowadzane są różne etapy działań, począwszy od wypełnienia formularza zgłoszeniowego, poprzez udział osób dotkniętych przemocą w rozmowach i spotkaniach z odpowiednimi instytucjami, aż do opracowania indywidualnego planu pomocy dla ofiar oraz ich rodzin. Istotne jest również monitorowanie sytuacji oraz podejmowanie dalszych działań w przypadku potrzeby. Warto podkreślić, że procedura „Niebieskie Karty” jest jednym z narzędzi, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy domowej, jednakże sama jej skuteczność zależy od współpracy i zaangażowania wszystkich zaangażowanych stron.

Zapraszam do wysłuchania podcastu z Zastępcą Dyrektora OPS jak i Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej Moniką Kajką oraz jej Zastępcą Panem Piotrem Modzelewskim ,rozmawiała Patrycja Tabaczek

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia