Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczony! Znamy szczegóły.

Czy to koniec politycznych marzeń lidera Polski 2050? Co teraz zrobi "rotacyjny" Marszałek Sejmu?

1075

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia
Czy to koniec politycznych marzeń Szymona Hołowni?

W najnowszym sondażu prezydenckim dla Wirtualnej Polski dokonanym przez United Surveys w dniach 10-12 maja za pomocą metody CATI&CAWI, zaskakujący fakt wyszedł na jaw: w II turze wyborów mogą zmierzyć się jedynie kandydaci Platformy Obywatelskiej (KO) i Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Szymon Hołownia, pomimo swojej popularności, został zepchnięty na margines. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczony! Znamy szczegóły.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczony! Znamy szczegóły.

Rywalizacja w II turze wydaje się być przewidziana między aktualnym prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim, a byłym premierem Mateuszem Morawieckim. Trzaskowski, zgodnie z sondażem, byłby faworytem, zdobywając obecnie 29,6 proc. głosów. Jest on także najbardziej prawdopodobnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej, choć pojawiły się spekulacje, że może go zastąpić obecny premier, Donald Tusk.

Drugie miejsce zająłby Mateusz Morawiecki, zdobywając 25,5 proc. głosów. Morawiecki, starając się zostać kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, stoi jednak przed wyzwaniami wewnętrznymi w partii, gdzie na jego kandydaturę sprzeciwiają się niektórzy członkowie, tak jak Beata Szydło czy Mariusz Błaszczak.

Długo, długo nikt…

Na trzeciej pozycji znalazł się Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, zdobywając 13,8 proc. poparcia. To wyraźnie niższy wynik w porównaniu z pierwszymi dwoma kandydatami, co może sygnalizować trudności w jego drodze do drugiej tury.

Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, mógłby liczyć na 9,3 proc. poparcia. Ponadto jest jeszcze Lewica?Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, polityk Nowej Lewicy, na 4,4 proc.

Niepewność w wyborach prezydenckich wskazuje 17,4 proc. respondentów, którzy nie zdecydowali jeszcze na kogo oddaliby swój głos.

Warto zaznaczyć, że wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. Obecny prezydent, Andrzej Duda, nie będzie ubiegał się o reelekcję. W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2020 roku, Duda wygrał w II turze, uzyskując 51,03 proc. głosów, rywalizując z Rafałem Trzaskowskim. Ponadto Szymon Hołownia zajął wtedy trzecie miejsce, zdobywając 13,87 proc. poparcia.

Kolejne miesiące będą świadkiem intensywnej rywalizacji politycznej, gdzie kandydaci będą musieli skutecznie przekonać wyborców do swoich wizji i programów. To konieczne, aby osiągnąć sukces w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego.

Przeczytaj też nasze inne artykuły Wybory samorządowe 2024, zmiany od Morza po Tatry.

———

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty ponadto zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia