Wybory samorządowe 2024, zmiany od Morza po Tatry.

Trójmiasto będzie rządzone przez 3 kobiety. Niezwykłe zwycięstwa w wyborach samorządowych 2024.

147

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wybory samorządowe 2024 Gdynia, Kraków

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w Polsce, ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą, przynoszą wiele ciekawych wniosków i obserwacji. Frekwencja wyborcza, osiągając poziom 44,06 proc., jest w średnim wskaźnikiem jeżeli chodzi o poziom świadomości obywateli i zaangażowania w proces demokratyczny. Musimy wziąć pod uwagę, że październikowy rekord świadczył o ogromnej mobilizacji i chęci do zmiany. Wybory samorządowe 2024, zmiany od Morza po Tatry.

Wybory samorządowe 2024, zmiany od Morza po Tatry.

Najważniejszą zmianą jest historyczny wybór kobiet na stanowiska prezydentów w Kielcach i Gdyni. Agata Wojda i Aleksandra Kosiorek stają się symbolami postępu i równouprawnienia w polskiej polityce lokalnej. Ich zwycięstwa otwierają drogę dla kobiet na szczytach władzy w kolejnych miastach. Tym samym mamy do czynienia z sytuacją w której Trójmiastem będą rządzić same 3 kobiety.

Wybory samorządowe 2024: Trójmiastem rządzą kobiety

Aleksandra Kosiorek wyraźnie zwyciężyła w drugiej turze wyborów prezydenckich w Gdyni, zdobywając 62,49% głosów, podczas gdy jej rywal, Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej, otrzymał 37,51% głosów. Jest to ważne zwycięstwo dla Gdyni, zwłaszcza że obecnie kobiety będą sprawować władzę we wszystkich miastach Trójmiasta.

Kosiorek, mająca 38 lat, jest radcą prawnym z własną kancelarią w Gdyni. W trakcie kampanii wyborczej wspierała różne inicjatywy mające na celu poprawę życia mieszkańców miasta, m.in. była współautorką projektu uchwały dotyczącej darmowej komunikacji publicznej dla dzieci i udzielała wsparcia prawnego lokalnym stowarzyszeniom.

Po ogłoszeniu swojego startu w wyborach, Kosiorek kontynuowała swoje zaangażowanie w sprawy miasta, co zdaje się przyniosło jej szerokie poparcie wśród wyborców. Jej zwycięstwo oznacza nadzieję na dalszy rozwój Gdyni i kontynuację pozytywnych zmian.

Tadeusz Szemiot, przyjmując porażkę, pogratulował Kosiorek zwycięstwa i wyraził gotowość do współpracy na rzecz miasta. Obydwaj kandydaci zdają się być skłonni do współpracy dla dobra Gdyni, co może przynieść korzyści dla mieszkańców.

Kraków podzielony na pół

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, zdobywając 51,04 proc. głosów, co potwierdziły dane Państwowej Komisji Wyborczej. Jego kontrkandydat, Łukasz Gibała, startujący z komitetu Kraków dla Mieszkańców, uzyskał poparcie na poziomie 48,96 proc. Ostateczny zwycięzca został znany dopiero po długim oczekiwaniu, z niewielką przewagą 5343 głosów.

Wynik ten jest prawdziwą rewolucją dla Krakowa, który przez ostatnie 21 lat był rządzony przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Andrzej Kulig, wiceprezydent Majchrowskiego i jego potencjalny kontynuator, również nie odniósł sukcesu w pierwszej turze wyborów, zdobywając jedynie osiem procent głosów.

Wybory te nie tylko przyniosły zmianę na stanowisku prezydenta, ale także wyraźną zmianę w składzie Rady Miasta. Koalicja Obywatelska zdobyła aż 24 mandaty, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 12 mandatów, a komitet Gibały – 7 mandatów.

Kampania wyborcza, która trwała przez ostatnie dwa tygodnie, była najostrzejszym wyścigiem do prezydenckiego fotela w historii miasta, jak ocenił politolog prof. Marek Bankowicz. Nie obyło się bez oskarżeń o nieuczciwą kampanię, fake newsów i manipulacji, co świadczy o intensywności zmagań politycznych.

Warto zauważyć, że frekwencja wyborcza w Krakowie wyniosła 45,5 procent, co może sugerować duże zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców w wybory oraz decyzje dotyczące przyszłości swojego miasta.

Ostateczne wyniki wyborów w Krakowie z pewnością zostaną przeanalizowane i omówione przez obywateli, ekspertów oraz polityków. Różnice polityczne, które pojawiły się w trakcie kampanii, będą teraz musiały ustąpić miejsca dążeniu do jedności i współpracy dla dobra miasta.

—–

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościamiPrzełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.orgProwadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia