Pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi

Od 1 czerwca nie tylko samochody zabytkowe będą oznakowane żółtymi tablicami rejestracyjnymi, dowiedz się kto jeszcze.

239

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi i czerwoną czcionką tylko na zawody sportowe foto Bidcar
Pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi i czerwoną czcionką tylko na zawody sportowe foto Bidcar

Od 1 czerwca na polskich drogach pojawią się pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi. Nie będą jak w przypadku aut zabytkowych posiadały czarnych oznaczeń tylko czerwone. Oprócz tego, że nowe „blachy” będą w innym kolorze, dla właścicieli wprowadzą pewne ograniczenia dla właściciela. To siódmy wzór tablic, jakie spotkamy w Polsce. Oprócz starych czarnych i klasycznych białych blach, wciąż obowiązują tymczasowe białe z czerwonymi znakami, zielone przeznaczone dla „elektryków”, żółte montowane na autach zabytkowych oraz niebieskie tablice konsularne. Poniżej kilka słów wyjaśnienia, którzy kierowcy będą musieli wymienić tablice na swoich autach.

Pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi i czerwoną czcionką

Wzór nowych tablic można znaleźć w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury dotyczącym rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dotyczących tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Nowe „blachy” w kolorze żółtym z czerwoną czcionką będą zakładane na samochodach uczestniczących w zawodach sportowych. Te pojazdy nie będą dopuszczone do normalnego ruchu drogowego, a będą mogły poruszać się jedynie podczas zawodów sportowych na wyznaczonych trasach. Jednak na samo wydarzenie będą musiały zostać dostarczone na lawecie. Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2024 r. Właściciele pojazdów muszą złożyć wniosek oraz przedstawić wyniki badań zgodności z warunkami technicznymi, aby uzyskać nowe „blachy”. Oprócz tablic, wprowadzono również czasową rejestrację samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych (12 miesięcy). Takie pojazdy będą zwolnione z okresowych badań technicznych, ale będą musiały przechodzić specjalne badania zgodne z wymogami technicznymi poszczególnych dyscyplin sportowych. Poza czasem trwania zawodów sportowych, obecność tych pojazdów na drogach publicznych będzie zabroniona.

Pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi i czerwoną czcionką tylko na zawodach. Rajd Polski. Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski.
Pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi i czerwoną czcionką tylko na zawodach. Rajd Polski. Mikołajki ORLEN 79 Rajd Polski.

Koszty dla właścicieli pojazdów z żółtymi tablicami

Właściciele pojazdów będą mogli uzyskać nowe tablice wraz z dokumentami za określoną kwotę. Ten krok zmienia dotychczasowe zasady dla pojazdów uczestniczących w zawodach sportowych, które musiały być rejestrowane na stałe i podlegały okresowym badaniom technicznym. Istnieje również możliwość posiadania tablicy-klasyka dla samochodów biorących udział w zawodach sportowych. Towarzyszy temu wprowadzenie pojęcia czasowej rejestracji, które umożliwia udział w zawodach sportowych i obowiązuje jedynie w trakcie ich trwania. W celu uzyskania tymczasowych tablic rejestracyjnych należy wnioskować, a opłaty za ich wydanie zostaną określone w projekcie rozporządzenia. Na tablicach pojawią się również czerwone znaki na żółtym tle, co pozwoli na łatwe odróżnienie sportowych aut od innych pojazdów. Dodatkowo, obowiązujące przepisy umożliwią wydawanie tablic w dwóch różnych kolorach, co zapewni więcej opcji dla właścicieli pojazdów uczestniczących w zawodach sportowych.

Koszt uzyskanie nowych tablic wraz z dokumentami oznacza wydatki dla właścicieli aut:

– dowód rejestracyjny albo jego wtórnik – 54,00 zł;

– komplet nalepek legalizacyjnych na tablice rejestracyjne albo jego wtórnik – 12,50 zł;

– same tablice rejestracyjne to wydatek w wysokości 80 zł

Rejestracja pojazdów ze strony Ministerstwa Infrastruktury

Na zakończenie zapraszam do lektury artykułu – Jazda z przyczepą co trzeba wiedzieć?

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami ciekawego spędzenia czasu. Szczegółów dowiesz się z artykułu – Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 16-22.05.2024

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Ja też, jak śp. Janusz Grudziński Xsiążę Warszawski (1962+2023) – Lubię stare samochody

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia