Szpieg Szmydt i tajemnicza kobieta

Tomasz Szmydt, były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Białorusi, jest poszukiwany listem gończym.

208

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szpieg Szmydt i tajemnicza kobieta
Szpieg Szmydt i tajemnicza kobieta

Mężczyzna uciekł na Białoruś kilkanaście dni temu i poprosił władze tego kraju o „opiekę i ochronę”. Były sędzia miał przekazywać Białorusi wrażliwe informacje na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Prokuratura Krajowa wydała nakaz aresztowania Szmydta za zbrodnię szpiegostwa. Mężczyzna jest podejrzany o popełnienie czynu z art. 130 § 1 i 5 kk, co oznacza, że ​​grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Tajemnicza kobieta ze wschodu

Szmydt został ostatnio zameldowany w Grójcu, a następnie mieszkał w Warszawie na ul. Stawki 4a/8. Sędzia dzielił mieszkanie w Grójcu z kobietą o imieniu Olena K. Do grudnia 2023 roku Olena K. była właścicielką w.w mieszkania mieszczącego się przy ulicy Jana Kochanowskiego 6.

Olena K. prowadziła salon urody na warszawskiej ulicy Inflanckiej od końca 2021 roku do grudnia 2022 roku. Co ciekawe, lokal ten znajduje się zaledwie pięć minut spacerem od ostatniego znanego adresu zamieszkania Szmydta na ulicy Stawki.

Na temat Oleny K. niewiele wiadomo. Spekuluje się, iż kobieta może być Ukrainką, Białorusinką albo Rosjanką z ukraińskim paszportem. Niewiele wiadomo również o relacjach, które łączyły ją ze Szmydtem.

Kobieta jest również powiązana z profilem na Facebooku o nazwie „Pomoc Ukrainie – dla chłopaków z frontu”, który powstał 27 lutego 2022 roku, trzy dni po inwazji Rosji na Ukrainę.

Na stronie widniał ten sam numer telefonu, co na stronie salonu urody, a także adres, pod którym można było dostarczać dary dla ukraińskich żołnierzy – właśnie mieszkanie w Grójcu, gdzie mieszkała Olena K. i Tomasz Szmydt.

Profil „Pomoc Ukrainie – dla chłopaków z frontu” zniknął z Facebooka, a numery telefonów powiązane z Oleną K. są nieaktywne.

Działalność Oleny K. i jej związek z Tomaszem Szmidtem budzą wiele pytań. Nie wiadomo, co stało się z pieniędzmi ze zbiórki na Ukrainę, ani dlaczego kobieta tak skrupulatnie zacierała po sobie ślady. Możliwe, że Olena K. była zamieszana w działalność szpiegowską Szmydta.

Sprawa jest badana przez polskie służby.

Szpieg Szmydt. Jest nakaz aresztowania

W dniu 15 maja 2024 roku Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie V Wydział Karny wydał nakaz aresztowania tymczasowego Tomasza Szmydta na okres 3 miesięcy.

Szmydt jest podejrzany o popełnienie zbrodni szpiegostwa. Ukrywanie się przed organami ścigania oraz obawa matactwa procesowego skłoniły sąd do wydania nakazu aresztowania.

Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące pomóc w zatrzymaniu Tomasza Szmydta, proszone są o kontakt:

  • z Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP zs. w Radomiu pod numerem telefonu: 47 701 46 50
  • z dyżurnym Komendy Wojewódzkiej zs. w Radomiu pod numerem telefonu: 47 701 46 44
  • lub z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 112.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia