PKP Intercity stawia na hybrydy! 35 nowych pociągów wkrótce na torach!

Będą to pierwsze w taborze PKP Intercity jednostki o napędzie spalinowo-elektrycznym.

127

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PKP Intercity - na stacji Warszawa-Wschodnia stoi popielato-granatowy, nowoczesny pociąg w barwach Intercity.

Jak oznajmił prezes PKP Intercity Janusz Malinowski, w trakcie najbliższych dwóch-trzech tygodni, ma dojść do rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na dostawę, 35 zespołów trakcyjnych o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym). PKP Intercity na zakupach

PKP Intercity inwestuje w napęd hybrydowych

Jak poinformowało w marcu PKP Intercity, do przetargu na dostawę zestawów hybrydowych przystąpił jeden podmiot, a jest nim nowo-sądecki NEWAG SA. Ponieważ PKP Intercity przeznaczyło na sfinansowanie zakupu, kwotę 3 mld 367 mln 324,5 tys. zł brutto, oferta 3 mld 364 mln 819,8 tys. zł brutto przedstawiona przez NEWAG SA, spełnia warunki przewoźnika. Janusz Malinowski poinformował również, że dotychczasowe kierownictwo spółki, nie postarało się aby w ramach postępowania przetargowego zabezpieczyć utrzymanie nowego taboru. Jednak jego zdaniem, tę kwestię uda się załatwić w ciągu najbliższych tygodni.

Można śmiało stwierdzić, że jest to historyczny zakup PKP Intercity, ponieważ tabor największego polskiego operatora kolejowego, był dotychczas napędzany wyłącznie energią elektryczną.

Plany PKP Intercity

Przyjęta przez przewoźnika strategia „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, wiąże się z potężnymi wydatkami 27 mld zł, na infrastrukturę oraz nowoczesny tabor. Wszystko po to, aby zgodnie z założonym planem, za 6 lat, w podwojonej liczbie pociągów, przewozić rocznie 90 mln pasażerów. Firma chcąc zapewnić wysokie standardy podróży, zadysponowała kwotę 11 mld zł zmodernizowanie ponad 900 wagonów, zakupiono także 81 nowych wagonów. Modernizacje objęły również 167 posiadanych przez PKP Intercity lokomotyw, a ich ilość powiększyła się o 43 nowe egzemplarze. Już niedługo do stanu posiadania dołączą nowe, czteroosiowe lokomotywy elektryczne GRIFFIN produkowana przez Newag SA. Unowocześnieniu poddano też 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 wyprodukowanych przez PESA Bydgoszcz. Zakupiono także 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT firmy Stadler.

Warto przypomnieć o rozstrzygniętym przetargu na dostawę 300 różnorakich, nowoczesnych wagonów o wartości 4,23 mld zł, z opcją dodatkowego zakupu 150 wagonów. Zwycięskim dostawcą jest H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania.

Mogłeś przegapić: Nowe produkty nikotynowe, nowe definicje, nowe podatki z naszej kieszeni

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia