Nowe produkty nikotynowe, nowe definicje, nowe podatki z naszej kieszeni

Ministerstwo Finansów planuje objęcie podatkiem akcyzowym saszetek nikotynowych. To nowy produkt na polskim rynku oferujący nikotynę bez zawartości tytoniu. Rząd Donalda Tuska wypełnia 100 swoich obietnic, jak nie podatek to akcyza.

161

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe definicje, nowe produkty nikotynowe, nowe podatki z naszej kieszeni. Saszetka nikotynowa. SNUS
Nowe definicje, nowe produkty nikotynowe, nowe podatki z naszej kieszeni. Saszetka nikotynowa. SNUS

Rząd Donalda Tuska wypełnia 100 swoich obietnic i praktycznie codziennie zaskakuje nas czymś nowym, tym razem nowe produkty nikotynowe będą objęte akcyzą. Ministerstwo Finansów planuje objęcie podatkiem akcyzowym saszetek nikotynowych. To nowy produkt na polskim rynku oferujący nikotynę bez zawartości tytoniu. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje także objęcie opodatkowaniem innych wyrobów nikotynowych oraz rozszerzenie opodatkowania w zakresie wyrobów nowatorskich.

Wpływy z podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe w 2025 roku są szacowane na 16 mln zł. Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, stawka akcyzy na saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe ma wzrastać w kolejnych latach – z 100 zł/kg w 2025 r., przez 200 zł/kg w 2026 r., aż do docelowych 300 zł/kg w 2027 r.

Nowe definicje, nowe produkty nikotynowe, nowe podatki z naszej kieszeni. Po prostu tytoń
Nowe definicje, nowe produkty nikotynowe, nowe podatki z naszej kieszeni. Po prostu tytoń

Nowe produkty nikotynowe będą objęte akcyzą. Wszystko to z naszej kieszeni

Zmiana definicji wyrobów nowatorskich ma na celu objęcie opodatkowaniem wyrobów niezawierających tytoniu, ale zawierających nikotynę. Resort finansów proponuje, aby wyłączyć z opodatkowania wyroby wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.

W 2025 r. spodziewana sprzedaż saszetek nikotynowych osiągnie około 200 mln sztuk, co może przynieść wpływy z akcyzy na poziomie 16 mln zł. W kolejnych latach przewidywany jest wzrost sprzedaży i zwiększenie wpływów z tytułu akcyzy oraz VAT.

Szacuje się, że opodatkowanie akcyzą beztytoniowych wyrobów nowatorskich oraz innych wyrobów nikotynowych może przynieść dodatkowe wpływy do budżetu państwa. Dane Eurostatu wskazują na wzrost sprzedaży saszetek nikotynowych i wyrobów nowatorskich na rynku UE. Jak zwykle w takich przypadkach będzie to stanowić istotny element wpływów z podatku akcyzowego.

Produkty nikotynowe Czy snus jest szkodliwy?

Na koniec zachęcam do zapoznania się z artykułem E-papierosy – czy faktycznie mniej szkodliwe?

Nowe definicje, nowe produkty nikotynowe, nowe podatki z naszej kieszeni. Saszetka nikotynowa.
Nowe definicje, nowe produkty nikotynowe, nowe podatki z naszej kieszeni. Saszetka nikotynowa.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia