Czy Izrael odpowie za zbrodnie wojenne w Strefie Gazy?

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

88

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Joaw Galant i Benjamin Netanjahu
Joaw Galant i Benjamin Netanjahu

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego skierował wniosek o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, oraz ministra obrony, Joawa Galanta. Zarzuty dotyczą domniemanych zbrodni wojennych, które miały zostać popełnione na terytorium Strefy Gazy. Wniosek ten podkreśla powagę sytuacji i zobowiązuje Międzynarodowy Trybunał Karny do rozważenia oskarżeń dotyczących działań militarno-politycznych podejmowanych przez izraelskich przywódców. Prokurator MTK argumentuje, że istnieją wystarczające dowody. Na popełnienie przez nich zbrodni wojennych, co wymaga natychmiastowej reakcji ze strony międzynarodowego systemu sprawiedliwości.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karim Khan, oskarżył przywódców Hamasu o popełnienie zbrodni wojennych. Oraz przeciwko ludzkości, w tym eksterminacje, gwałty, przemoc seksualną, tortury i inne „nieludzkie czyny”. Według biura prokuratora, trzej przywódcy ruchu mają ponosić odpowiedzialność za śmierć setek izraelskich cywilów. Oraz za porwanie co najmniej 245 zakładników w atakach Hamasu.

W oświadczeniu opublikowanym przez Trybunał. Prokurator Khan podkreślił, że Izrael ma prawo do obrony, jednak musi działać zgodnie z prawem międzynarodowym. Oskarżył premiera i ministra obrony Izraela o używanie głodu jako metody prowadzenia wojny. Umyślne spowodowanie cierpienia, zabójstwa, atakowanie ludności cywilnej i prześladowanie. Prokurator Khan podkreślił, że choć Izrael ma prawo do obrony. To nie zwalnia go to z obowiązku przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego. Zaznaczył również, że wszelkie działania Izraela, które celowo prowadzą do cierpienia i obrażeń ludności cywilnej, są uznawane za przestępstwo.

Izrael musi przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego


Khan oświadczył, że „prawo międzynarodowe wymaga od Izraela natychmiastowych działań w celu zapewnienia szerokiego dostępu do pomocy humanitarnej w Strefie Gazy”. Podkreślił również, że „stosowanie głodu jako metody walki oraz odmowa udzielenia pomocy humanitarnej są przestępstwami zgodnie ze Statutem Rzymskim, który powołał Międzynarodowy Trybunał Karny”.


Przywódca izraelskiej opozycji, Jair Lapid, określił decyzję prokuratora MTK jako „klęskę” i wyraził nadzieję, że Kongres USA ją potępi. Minister w izraelskim gabinecie wojennym, Beni Ganc. Stwierdził, że porównywanie „demokratycznego państwa, które broni się przed bezwzględnym terrorem, z liderami brutalnej organizacji terrorystycznej. Jest poważnym wypaczeniem sprawiedliwości i dowodem na rażące bankructwo moralne”. Skrajnie prawicowy minister finansów Izraela. Becalel Smotricz, powiedział, że „od czasów propagandy nazistowskiej” nie widziano „takiego przejawu hipokryzji i nienawiści do Żydów”.

Wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, Sami Abu Zuhri, skomentował wniosek o aresztowanie przywódców jego organizacji jako „zrównywanie kata i ofiary”. Dodał, że decyzja prokuratora MTK zachęca Izrael do kontynuowania „wojny eksterminacyjnej” w Strefie Gazy. Przedstawiciel Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP). Wasel Abu Jusef, podkreślił, że MTK „ma obowiązek wydania nakazów aresztowania izraelskich urzędników, którzy nadal popełniają zbrodnie ludobójstwa w Strefie Gazy”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia